Haber Analiz: Değişen tüketim, dönüşen ekonomi

2018-10-08 20:55:14

Haber Analiz: Değişen tüketim, dönüşen ekonomi

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılı milli bayram tatili sırasında Çin genelinde seyahat eden turist sayısı 726 milyona ulaştı, geçen yılın aynı dönemine göre %9,43 artışla gerçekleşti. Yurtiçi turizm geliriyse %9,04 artışla 599,08 milyar yuanı buldu. Yurt dışına çıkan turist sayısı 7 milyona ulaştı. Çin, üst üste 5 yıldır giden seyahatlerde (outbound tour) en büyük kaynak ülke konumunda.

Tüketim yapısının dönüşümü

Önceki yıllarla karşılaştırıldığında, Çin'de milli bayram tatili, bu yıl gerek maddi tüketim ve gerekse hizmet tüketimi olsun, basit bir tüketim artışını veya tüketim seviyesini yansıtmakla sınırlı kalmıyor, tüketim yapısının ve tüketim modelinin iyileştirildiğini de gösteriyor. İnsanlar geçmişteki "arabaya bin uyu, sonra in fotoğraf çek" tipi turizm deneyiminden, şimdi çeşitli temalarla özelleştirilmiş turlara katılıyor. Artık eskiden olduğu gibi "alışveriş yap, ye iç ve çılgınca satın al" yaklaşımı, yerini tecrübe ve bilgi birikimi için daha fazla para harcamaya istekli özel turlara bırakıyor. Eskiden yurt dışına çıkarken cüzdanını nakit parayla doldururken, şimdilerde hayatını online ödemeler üzerine kuran Çinli turist, daha kaliteli, daha fazla deneyim talep eden, daha kişiselleştirilmiş bir nitelikli tüketim dönemine giriyor.

Tüketim tarzını güncellemenin, kaliteli ürün ve hizmetler tarafından desteklenmesi gerekir. Geçmişte Çinliler elektrikli pilav makinesi, kozmetik ürünler ve lüks mallar almak için yurt dışına seyahat ederdi; bunun başlıca nedeni, ülke içinde üretilen ürünlerin, insanların yüksek kaliteye olan talebini karşılayamamasıydı. Çin, 2015 yılında arz yönlü yapısal reformları güçlendirmeye başladığında, Çin'de tüketim mallarının yeniden yapılanma süreci de hızlandı. Özellikle bu yılın Temmuz ayından itibaren bin 449 adet günlük tüketim ürününe yönelik ithalat vergisi önemli ölçüde azaltıldığından, Çin halkının yüksek kaliteli tüketim için daha fazla seçeneği var. Çin'in en büyük e-ticaret platformundan elde edilen veriler gösteriyor ki, bu yıl milli bayram sırasında, Çin halkının tüketimi daha çok yüksek kaliteli ve kişiselleşmiş hale geliyor. Geniş ekran renkli televizyon, akıllı çeviri makinesi, elektrikli süpürge robotu, çocuk dostu robot gibi ‘yeni zenginlik göstergesi' ürünlerin satışı yüzde 300 artmış durumda!

Bu yılki Ulusal Gün boyunca, Çin genelinde müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler, sinema, tiyatro ve diğer kültür mekanları, ziyaretçi akınına uğradı ve popüler cazibe mekanları oldu. Çin halkının tüketim alışkanlıklarının yükselmesi, insanların maddi ürünlerden daha fazla hizmet odaklı tüketime ve ruhani doygunluğa yönelmesi, Çin ekonomisinin yüksek kaliteli gelişmesine yeni bir boyut kazandırdı.

'Altın Hafta' önemli bir ekonomik gösterge

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor