Taiwanlı spikerden ABD Başkan Yardımcısı Pence'in iddialarına yanıt

2018-10-07 21:28:39

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in ABD'nin dönem ortası seçimlerine müdahale ettiğini iddia etmişti. Çin'in Taiwan adasında yaşayan kadın spiker Huang Zhixian, Taiwan'da yayın yapan “China Times” gazetesinin internet sitesi için bir makale yazarak, Pence'nin iddialarına tepki gösterdi.

Huang Zhixian makalesinde Çin'in mevcut milli istikrarını ve halkının mutluluğunu işgal veya sömürgecilik uygulayarak değil halkın zekâsı, fedakârlığı ve çalışkanlığıyla elde ettiğinin altını çizdi. Huang Zhixian, aslında ABD'nin bile Çin'in bu yükselme sürecinden çok sayıda menfaat kazandığını vurguladı.


Huang Zhixian'ın makalesi şöyle:

Sayın Başkan Yardımcısı! Ülkenizin dönem ortası seçimleri öncesinde gerçekleri göz ardı ederek ülkenizin dostu olan Çin'e karşı suçlamalar ve karalamalarda bulunmanız, son derece esef verici.

Siz, ya gerçek tarihi iyi bilmiyorsunuz ya da bilmezden geliyorsunuz. Çin, öteden beri ABD'ye zarar vermediği gibi hep samimiyet göstermiştir.

Tarihe bakıldığında Çin-ABD işbirliği, daima insanoğlunun barışına katkı sağlamıştır. ABD de bu işbirliğinden hep kazançlı çıkmıştır. Büyük güçler Çin'i işgal ettiklerinde, Çin'in toprakları parçalanmış haldeydi. ABD geniş topraklara sahip olmasına rağmen, Çin'i işgal edenler arasından hiç eksik kalmadı. İngiltere Çin'in Tianjin kentinde imtiyazlı bölge elde etti, ABD de Tianjin'de benzer bir bölge aldı. Daha sonra üşendiği için bu bölgenin kontrol hakkını İngiltere'ye gizlice sattı.

Sayın Başkan Yardımcısı! Siz hitabınızda Gengzi Tazminatı'ndan bahsettiniz. Yani “Sekiz Ulus İttifakı” olarak bilinen işgalciler, Yasak Kent'i (Çin'in imparatorluk makamlarının bulunduğu yer) işgal etti de Çin halkına eşkıya gibi davrandı. Çin de işgalcilere 450 milyon Lian (ağırlık ölçü birimi) gümüş para gibi yüksek rakamlı tazminat ödemek zorunda kaldı. Bu tazminat, Çin'in 5 yıllık milli gelirine eşit durumdaydı. ABD bu kez Çin'e asker göndermedi, ancak söz konusu tazminatın yüzde 7,32'lik kısmını aldı. O dönemdeki Çin, zayıf bir Çin'di. Bu tazminat Çin'in sırtından vurulan bir bıçak, aynı zamanda milyonlarca Çin vatandaşının kanı ve gözyaşlarıydı.

ABD'nin vizyonu uzun vadeli, topraklarının genişlemesi tamamlandı. Şimdi de ekonomik çıkar ve siyasi etki sahibi olmak istiyor. Illinois Üniversitesi Rektörü Edmund J. James, dönemin ABD Başkanı Theodore Roosevelt'e yazdığı mektupta, “Eğer ABD yıl içinde Çinli öğrencileri çekmeyi başarırsa… Çin'i kültürel olarak kontrol etmek hiç kuşkusuz en akıllıca yöntemdir. Yani bu, Çin liderlerini bilgi ve maneviyat açılarından manipüle etmektir.” diye yazdı.

1905 yılında ABD, Çinlileri dışlama yasasını çıkardı. Buna karşı Çin halkı Amerikan mallarını boykot kampanyasını başlattı. Bu koşullar altında ABD, Çin halkının kin ve nefretini yatıştırmak için Gengzi Tazminatı'nın bir parçasını Çin'e iade etti. Fakat aslında bu parça, ABD'nin fazladan aldığı parçaydı. Çin, Gengzi Tazminatı'nın kalan kısmını ödemeye devam etmek zorundaydı. ABD'nin geri verdiği tazminatla Çinli öğrenciler, ABD'de eğitim görmeye başladı. Çin'de de Tsinghua Üniversitesi kuruldu. Başka bir deyişle ABD, Gengzi Tazminatı'nı Çin'de etkisini uzun vadede artırmak amacıyla kullandı. Üstelik bu gelişme, ABD'nin Çin'deki imajını iyileştirmesine ve Amerikan mallarının boykotu sorununun çözülmesine yardımcı oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor