Çin'in iş dünyasından B20 belgesine tepki

2018-10-06 17:19:05 CRI

Çin'in iş dünyasından B20 belgesine tepki

Çin'in iş dünyasının dün Buenos Aires kentinde sona eren G20'nin iş dünyası ayağı B20 2018 Zirvesi'nde yayınlanan ve G20'ya sunulacak olan politika öneri belgesine kararlılıkla karşı çıktığı açıklandı.

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) ile B20 Çin İş ve Ticaret Konseyi, ülkenin iş dünyası adına ayrı ayrı tepki açıklamaları yaptılar.

Açıklamalarda, Çinli temsilcilerin B20 sürecine aktif bir şekilde katılarak çeşitli konularda yapıcı tavsiyelerde bulunduklarına işaret edildi. Açıklamalarda, Çinli temsilcilerin söz konusu politika öneri belgesinin içeriğinin “tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkılması, farklı mülkiyetlere ait işletmelere tarafsız yaklaşılması ve Dünya Ticaret Örgütü'nde reformun rasyonel şekilde ilerletilmesi” açılarından düzeltilmesi hakkında Arjantin tarafıyla defalarca istişarede bulunduklarına vurgu yapıldı.

Çin'in çabalarına rağmen bu yılki B20 politika öneri belgesinin, hem Çinli iş dünyasının haklı endişelerini ve makul taleplerini göz ardı ettiğine, hem de devlete ait işletmelerin pazar rekabetinin sarsılmasını öne çıkardığına dikkat çekilen açıklamalarda, belgenin küresel iş dünyasındaki somut tartışmaların sonuçlarını yansıtmadığı gibi B20'nin oy birliğine dayalı istişare ilkesini de ihlal ettiği kaydedildi.

Açıklamalarda, Çin'in iş dünyasının, oy birliğine varılmadan B20 adına her çeşit belgenin yayımlanarak G20'ye sunulmasına kararlılıkla karşı çıktığı, adı geçen belgenin Çin'in önerileri dikkate alınarak revize edilmesi çağrısı yapıldı.

B20, küresel iş dünyasının küresel ekonomik yönetişime katıldığı önemli bir platform olma özelliği taşıyor. B20 her yıl politika öneri belgesi hazırlayarak G20'ye sunuyor. Bu yılki G20 zirvesi Kasım'da Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor