Güney Merkez: “301. Madde” DTÖ kurallarına aykırı

2018-10-06 16:17:44

CRI, Yi Xin

Cenevre merkezli uluslararası örgüt Güney Merkez'in yayımladığı raporda, ABD'nin “301. Madde”sinin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarını ihlal ettiğine ve çok taraflılığı zorlaştırarak, dünya ekonomisini olumsuz etkilediğine işaret edildi.

Raporda, ABD tarafından yürütülen sözde “301. Madde Soruşturması”nın DTÖ'nün standartlarına göre değil de ABD'nin standartlarına göre yapıldığı ve soruşturma kapsamında alınan önlemlerin çok taraflı ticaret sistemi için bir tehdit oluşturduğu ifade edildi.

Rapora göre, ABD'de yaşanan büyük ticaret açığının temel nedeni dış ticaret değil, ABD'nin düşük tasarruf oranı, döviz kuru ve ABD Doları'nın rezerv para birimi statüsü.

Raporun sonuç bölümünde yapılan analize göre ise ABD hükümetinin 301. Madde çerçevesinde gerçekleştirdiği eylemlerin arkasında yatan asıl neden ticaretle ilgili olmayıp, aksine bu eylemler ABD'nin, Çin'in sanayisini geliştirme yönündeki meşru çalışmalarını engelleme girişimini yansıtıyor.

Güney Merkez İcra Direktörü Carlos Maria Correa, raporla ilgili yaptığı açıklamada, ABD tarafından tetiklenen ekonomik ve ticari sürtüşmelerin küresel ekonomik kalkınma açısından belirsizlik getirmesine rağmen, Çin ekonomisinin istikrarlı gelişeceğine dair güven duyduğunu ifade etti.

1995 yılında kurulan Güney Merkez şu anda gelişmekte olan ülkelerden 54 üye ülkeye sahip hükümetler arası bir örgüt konumunda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor