Çin: Avustralyalı senatörün karalamaları asılsızdır

2018-10-06 14:56:52

Çin'in Canberra Büyükelçiliği, Avustralya Senatörü Concetta Fierravanti Wells'in Çin ile Pasifik'teki ada devletleri arasındaki ekonomik işbirliğine yönelik karalamalarının asılsız ve dayanaksız olduğunu açıkladı.

Avustralya Senatörü Wells kısa süre önce “The Australia” gazetesine yazdığı makalede “Beijing yönetimi, Pasifik bölgesinde etkisini artırmak için Papua Yeni Gine'yi araç olarak kullanıyor” iddiasında bulundu. Wells makalesinde, Çin'in Pasifik'te yer alan ada devletlerine “borç tuzağı diplomasisi”ni uyguladığını ileri sürdü.

Çin'in Canberra Büyükelçiliği senatöre verdiği yanıtta, gerek Tonga Başbakanı Akalisi Pohiva'nın gerekse Sri Lanka Başbakanı Rahil Wickremesinghe'nin de söz konusu “borç tuzağı diplomasisi” iddiasını yalanladıklarını vurguladı. Açıklamada Tonga Başbakanı Pohiva'nın, “Çin, Tonga'dan borçlarını toplamaya çalışmamış veya borçları karşılığında mal varlıklarını istememiştir. Tonga ve Çin hükümetleri, kredi ödemeleri konusunda verimli temasları sürdürmekte” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe'nin sözleri paylaşıldı. Wickremesinghe daha önce “Sri Lanka, Çin'in borçları yüzünden stratejik olarak önemli deniz limanlarının kontrolünü Çin'e teslim etmedi.” diye konuşmuştu.

Çin'in Canberra Büyükelçiliği, Avustralya Senatörü Wells'in Çin'e yönelik karalamaları ve asılsız suçlamalarının soğuk savaş zihniyetiyle dolu olduğunu ve Wells'in önyargısını, kibrini ve bilgi eksikliğini yansıttığını belirtti.

Büyükelçilik, açıklamasında, Çin'in yardımlarının tuzak oluşturup oluşturmadığı konusunda en büyük söz sahibinin hiç kuşkusuz Pasifik'teki ada devletler olduğuna işaret etti. Çin'in eskiden beri ada devletlerle saygı temelinde, onlara siyasi koşul öne sürmeden elinden gelen yardımı sağlayarak eşitlik ve çifte kazanca dayalı ekonomik işbirliği kurduğu vurgulanan açıklamada, böylece Çin'in bu devletlerin takdirini kazandığı dile getirildi.

Açıklamada, “Çin'in söz konusu ada devletleriyle yaptığı işbirliği şeffaf ve açıktır. Kimse kendi hayal gücüyle böyle bir işbirliğinden doğan olumlu sonuçları inkâr edemez. Çin ile ada ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesini engelleyen her türlü girişim başarısızlıkla neticelenmeye mahkûmdur.” ifadeleri kullanıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor