Çin: ABD daha fazla içtenlik ve iyi niyet göstermeli

2018-10-05 20:35:24 CRI

Çin Washington Büyükelçisi Cui Tiankai önceki gün ABD'deki Ulusal Kamu Radyosu'na (NPR) verdiği röportajda, Çin-ABD ilişkileri, Çin-ABD ekonomik ve ticaret anlaşmazlığı ve Güney Çin Denizi gibi sorunlar hakkında muhabirlerin sorularını yanıtladı. Büyükelçi Cui, Çin'in ticaret anlaşmazlığının çözümü için ABD'yle müzakere yoluyla anlaşmaya hazır olduğunu, ancak ABD'nin bu süreçte daha fazla içtenlik ve iyi niyet göstermesi gerektiğini kaydetti.

Cui Tiankai, “ ABD veya diğer herhangi bir ülkeyle ticaret savaşına girmek istemiyoruz. Aksine, Çin ve ABD'nin müzakere yoluyla sorunları çözmelerini arzu ediyoruz. Ancak müzakerenin başlatılması için iki taraf da yeterince iyi niyet ve içtenlik göstermeli,” diye konuştu.

Cui, Çin ve ABD'deki ilgili tarafların ilk etapta defalarca anlaşmaya varmasına rağmen, ABD'nin sürekli fikir değiştirerek anlaşmayı reddetmesinin son derece kafa karıştırıcı ve sorunun çözülmesini zorlaştırdığını vurguladı.

Büyükelçi Cui, aynı zamanda ABD'deki bazı kişilerin ABD'nin zafer kazandığı ve Çin'in kaybettiği sonucuna vardığını ama bunun gerçekleşmeyeceğini belirtti. Çin'in ABD ile anlaşmaya ve belli ölçüde taviz vermeye hazır olduğunu hatırlatan Cui, ancak bunun için iki tarafın da iyi niyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

Herhangi iki ülke arasında, özellikle Çin ve ABD arasında, belli ölçüde rekabet olmasının son derece doğal olduğuna dikkat çeken Cui, ancak Çin ve ABD arasında daha büyük işbirliği talebinin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

Cui, “Çin ve ABD, diğer ülkelerde olduğu gibi küreselleşme veya global sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Hiçbir ülke bu sorunları kendi gücüyle çözemez,” yorumunu yaptı. ABD hükümetinin Çinli öğrencilerin ABD'deki üniversitelerde eğitim görmesini yasaklamayı düşünmesiyle ilgili bir soruya Cui, bunun gerçekleşmesi halinde durumun son derece tehlikeli bir hale geleceği şeklinde cevap verdi. Cui, oldukça fazla sayıda Çinli öğrencinin ABD'de eğitim gördüğüne aynı zamanda Çin'de eğitim gören ABD'li öğrenci sayısının da gittikçe arttığına işaret etti.

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence dün yaptığı konuşmada; Taiwan bölgesi, Güney Çin Denizi, insan hakları ve inanç özgürlüğü gibi konularda Çin'i asılsız bir şekilde eleştirmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise bugün bu konuya dair açıklamada bulundu. Hua, dünyada sadece tek bir Çin bulunduğunu ve Taiwan bölgesinin Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu kaydetti.

Sözcü Hua, başka ülkelerin “Tek Çin” ilkesi temelinde Çin'le geliştirdiği ilişkilerde ABD'nin görüş belirtme yetkisine sahip olmadığını dile getirdi. Hua, Taiwan bağımsızlık güçleri gibi bölücülük faaliyetlerinin Taiwan Boğazı'ndaki barış ve istikrara yönelik en büyük tehdit sayıldığını vurguladı.

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ve yakınlarındaki adaların egemenliğine sahip olduğunu bir kez daha vurgulayan Hua Chunying, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki savunma tesisi inşa etmesinin uluslararası tüzükte belirlenen “egemen ülkelerin kendini savunma hakkına” uygun olduğunu ve bunun askerileştirmeyle ilgili olmadığını ifade etti.

Çin hükümetinin insan haklarının korunması ve geliştirilmesine büyük önem verdiğine işaret eden Hua ayrıca, Çin'deki çeşitli etnik gruplara mensup halkların inanç özgürlüğüne sahip olduğuna dikkat çekti. Hua, ABD'ye insan hakları ve din gerekçesiyle Çin'in iç işlerine karışmak yerine, kendi insan hakları sorunlarına daha fazla ilgi göstermesi çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor