Çin: ABD, Çin'e yönelik asılsız eleştiri ve iftiralara son vermeli

2018-10-05 15:14:08 CRI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence dün akşam yaptığı konuşmada, Çin'in ABD'nin iç işleri ve seçimlerine karıştığı iddiasında bulunarak Çin'in iç ve dış politikalarını eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pence'nin bu iddiasının tamamen asılsız olduğunu kaydetti ve Çin'in buna kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Hua, hiç kimsenin Çin halkının Çin'e özgü sosyalizm yolunda kararlılıkla ilerleyişini ve daha büyük başarılar elde etmesini engelleyemeyeceğini, gerçekleri çarpıtma girişimlerinin boşa olduğunu kaydetti.

Hua Chunying, Çin'in her zaman olduğu gibi barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkesi temelinde, çeşitli ülkelerle dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirerek insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasını hızlandıracağını vurguladı.

Sözcü Hua ayrıca, Çin'in başka ülkelerin çıkarına göre hareket etmediğini, kendi egemenlik, güvenlik ve çıkarlarını kararlılıkla savunduğunu ifade etti.

ABD'nin iki ülke arasındaki temas ve işbirliğini, Çin'in ABD'nin iç işleri ve seçimine karışması olarak görmesinin son derece gülünç olduğunu söyleyen Hua, Çin'in daima başka ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesini uygulamakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin'in ABD'ye yönelik poltikalarının tutarlı ve net olduğuna dikkat çeken Hua, Çin'in çatışmaya girmeme, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç elde edilmesi için ABD ile birlikte çaba gösterdiğini yineledi.

Hua, ABD'ye hatasını düzelterek Çin'e yönelik asılsız eleştiri ve iftiraları durdurmasını, Çin-ABD ilişkilerine zarar veren eylemlerden vazgeçerek iki ülke ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini koruma çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor