Dünya Ticaret Örgütü, “2018 Dünya Ticaret Raporu”nu yayımladı

2018-10-04 16:49:13 CRI

Dünya Ticaret Örgütü, dün Cenevre'deki merkezinde “2018 Dünya Ticaret Raporu”nu yayımladı. Rapora göre; yapay zeka, nesnelerin interneti, blok zinciri ve 3D baskı gibi teknolojiler, ticaret yöntem ve yapısını kökünden değiştirecek.

Ana teması “Digitaj teknolojiler küresel ticareti nasıl değiştiriyor ve beraberinde ne gibi fırsatlar ve meydan okumalar getiriyor?” olarak belirlenen rapor, başlıca nesnelerin interneti, yapay zeka, 3D baskı ve blok zinciri gibi internetle ilgili teknolojilere odaklanıyor.

DTÖ Genel Sekreteri Roberto Azevedo raporun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, ticaret ve teknolojinin birbiriyle sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunu ve bu teknolojilerin ticaret yöntemleri için önemli rol oynadıklarını kaydetti. Günümüzde eskiden olmayan bir teknoloji reformunun yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Azevedo, bu teknolojilerin ekonomiyi yeniden biçimlendirmekte olduğunu belirtti.

Blok zinciri sayesinde dünya çapında 3 trilyon dolarlık değer yaratılacak

Raporda söz edilen blok zincirini örnek olarak veren Azevedo blok zincirinin, küçük ölçekli işletmelerin işlem yaparken dünyanın farklı yerlerindeki ortaklarıyla birbirine güven sağladığını, arz zincirinin şeffaflığını yükselterek ticaret işlemlerinin dijitajleştirilmesini hızlandırdığını ve sözleşme işleminin otomatik olarak yapılabilmesini sağladığını vurguladı. Azevedo'ya göre, 2030 yılına kadar blok zinciri sayesinde dünya çapında 3 trilyon dolarlık değer yaratılacak.

Yapay zeka ve nesnelerin internetinin kullanımında büyük potansiyel olduğuna da işaret eden Azevedo, bu teknolojilerin şirketlerin arz zincirindeki ürünlerini takip ederek ve planlamayı mükemmel hale getirerek iş adamlarına çarpıcı verimlilik sunacaklarını ifade etti. Azevedo, 3D baskının da insanların aldıkları ürünlerin niteliklerini değiştirmekte olduğuna dikkat çekti.

Raporda; ticaret maliyetinin azatılması yoluyla bahsedilen teknolojilerin, 2030 yılından önce küresel ticareti 2 puan yükseltebileceği, bunun da 15 yıl içinde küresel ticaretin yüzde 31/34 oranında büyümesi anlamına geleceği öngörülüyor. Bu durumda, 2030 yılına kadar gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretindeki payı, bugünkü yüzde 46 oranından yüzde 57 oranına çıkabilecek.

Bahsedilen bu gelişmelerin dışında raporda ayrıca, ticaret yapısındaki potansiyel değişikliklere de vurgu yapıldı. Rapora göre; dijital teknolojiler hizmet ticaretini geliştirerek yeni tip hizmet sektörü ortaya koyabilecek. Ayrıca, hizmet ticareti payının 2030 yılına kadar yüzde 21'den 25'e yükselmesi de bekleniyor.

Dünya Ticaret Örgütü'nün her sene yayımladığı “Dünya Ticaret Raporu”, küresel ticaret politikalarındaki yeni eğilimlere odaklanarak ticaret sisteminin nasıl geliştiğini açıklıyor. Bu sayede ilgili tarafların tartışması ve bilgilerini gözden geçirmeleri amaçlanıyor. Bu seneki rapor, DTÖ 2018 Kamusal Forumu esnasında yayımlandı. 2-4 Ekim tarihlerinde Cenevre'de düzenlenen Forumun kapsamı, “Ticaret 2030” ana temasıyla gelecekte sürdürülebilir ve teknoloji odaklı ticaretin nasıl yapılacağına ve daha kapsayıcı bir uluslararası ticaret sisteminin oluşturulmasıydı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor