Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi'nde provokasyon tepkisi

2018-10-02 14:49:40

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'li bir savaş gemisinin Çin'e ait adalar ve kayalıkların açıklarına girmesine sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, “30 Eylül günü, Çin hükümetinin izni olmaksızın, ABD'ye ait Decatur destroyeri, Çin'in Nansha Adaları ve kayalıklarına ait sulara girmiştir” dedi.

Çin Donanması'nın ABD'li gemiyi uyarıp bölgeden uzaklaştırdığını belirten sözcü, Çin'in Nansha Adaları'nda ve bitişik sularda tartışılmaz egemenliğe sahip olduğunu vurguladı.

Sözcü, Çin ile ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla Güney Çin Denizi'ndeki mevcut durumun istikrarını koruduğuna ve daha iyiye gittiğine işaret ederek, ABD'nin sözde “seyrüsefer serbestisi” adı altındaki tekrar eden kışkırtıcı adımlarının bölgedeki barış ve istikrarı tehdit ettiğini dile getirdi.

Çinli sözcü, ABD'nin bu eylemlerinin bölge ülkelerinin ortak iradesine ve temel uluslararası kurallara aykırı olduğunun altını çizdi.

Çin'in ABD'den derhal hatalarını düzelterek bu tür kışkırtıcı eylemlerine son vermesini istediğine dikkat çeken sözcü, Çin'in ulusal egemenliğini ve güvenliğini korumak için gerekli tüm tedbirleri alacağını sözlerine ekledi.

Diğer yandan, Çin Savunma Bakanlığı'ndan da bugün konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Bakanlık sözcüsü Wu Qian, Çin'in “seyrüsefer serbestisi” adı altındaki tüm yasa dışı provokasyonlara kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Çinli sözcü, “Çin ordusu, savunma vazifesini yerine getirecek, ülkenin egemenliği ve güvenliği ile bölgesel barış ve istikrarı kararlılıkla korumak için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edecektir” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor