Haber Anal-Çin kalkınırken büyük ülke sorumluluğunu da üstleniyor

2018-10-01 16:25:48

Haber Anal-Çin kalkınırken büyük ülke sorumluluğunu da üstleniyor

Guan Juanjuan CRI

"Bugün senin doğum günün, vatanım!

Sabah beyaz güvercinler uçurdum

Onlar sana bir zeytin dalı getirecek…”

Her yıl 1 Ekim'de "Bugün Senin Doğum Günün, Vatanım!" adlı bu şarkı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin milli marşı gibi yediden yetmişe bütün Çinliler tarafından söyleniyor. Şarkının sözlerinde geçen “beyaz güvercin” ve “zeytin dalı”, tıpkı bütün dünyada anlaşıldığı gibi, insanların barış ve huzur arzusunu ifade ediyor.

Eylül ayı başında gerçekleşen Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı konuşmada, “Barış ve kalkınma hem içinde bulunduğumuz çağın ana temasını hem de çağın temel sorununu oluşturuyor. Uluslararası toplum, birlik içinde akıl ve cesaret göstererek, tarihsel sorumlulukları üstlenerek, çağın temel sorununa cevap vermek ve üzerine düşen rolü üstlenmek zorundadır.” demişti.

Olağanüstü bir 69 yıl!

Günümüz dünyası tarihte eşi görülmemiş büyük tehditlerle karşı karşıya bulunuyor. 69 yıllık olağanüstü bir dönemden geçen Çin'in, uluslararası düzenin koruyucusu ve çok taraflılığın uygulayıcısı olarak, barış ve kalkınma konularını nasıl ele aldığı, uluslararası toplumun yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor.

Barış amacıyla Çin'in bir yandan ulusal ekonomi ve toplumun istikrarlı gelişmesini sağlaması, diğer yandan Birleşmiş Milletler barışı koruma hareketlerinin kritik gücü haline gelmesi dikkat çekici konular arasında.

Üç gün önce 100 Çinli barış koruma personeli daha Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne gönderildi. Geride kalan 28 yılda Çin BM barış koruma hareketlerine toplam 37 bin asker ve polis gönderdi. 21 Çinli asker ve polis görevleri sırasında hayatını kaybetti. Çin, BM barışı koruma hareketlerine en fazla maddi destek sağlayan ikinci ülke ve BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üyesi arasında en fazla barış personeli gönderen ülke konumunda. 

BM Barış Koruma Operasyonları ve Saha Desteği Bölümü Sözcüsü Nick Birnback, BMGK daimi üyelerden Çin'in diğer ülkelere iyi bir örnek oluşturduğunu söyledi. Nick Birnback, bazı üyelerin barış koruma çalışmalarına güç katma niyeti olmadığını, buna karşın Çin'in zorlu koşullara sahip bölgelerde personel sayısını durmaksızın artırdığını, bu katkının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Çin, yoksulluğun ne demek olduğunu iyi biliyor...

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin, bizzat kendi tecrübesinden dolayı, bir ülke ve bir aile için yoksulluğun ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yıllık süre zarfında, ülkede yaklaşık 800 milyonluk nüfus yoksulluktan kurtulurken, Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline geldi.

Bütün bu gelişmeye rağmen, ülkede halen 30 milyondan fazla nüfus yoksulluk içinde yaşıyor. Kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla bakımından Çin dünya genelinde 71. sırada yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor