Başbakan Li, Dostluk Ödülü kazanan yabancı uzmanları kabul etti

2018-10-01 14:55:17 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda 2018 Çin Hükümeti Dostluk Ödülü'ne layık gören yabancı uzmanları kabul etti.

Li Keqiang ödül sahiplerini tebrik ederek, Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişmesini hızlandırmada, Çin ile diğer ülkeler arasında her alanı kapsayan iletişimi ilerletmede yaptıkları önemli katkıları takdirle değerlendirip, davetli uzmanlar aracılığıyla Çin'de çalışan bütün yabancı uzmanlara ve yakınlarına en içten selamlarını iletti.

Bu yıl reform ve dışa açılma uygulamalarının 40. yıldönümü olduğuna dikkat çeken Li, Çin'in reform ve dışa açılmada ısrar etme kararlılığının sarsılmayacağının altını çizdi.

Li, piyasaya giriş iznini daha da genişleteceklerini, yerli ve yabancı işletmelere ve her alanda yetenekli insanlara açık, şeffaf, istikrarlı ve öngörülebilir piyasa ve hukuk üstünlüğü ortamı hazırlayacaklarını ifade etti.

Yabancı yeteneklerin Çin'in inovasyon sisteminin önemli bir parçası olduğuna işaret eden Li, daha çok yabancı uzmanın Çin'in inovasyona dayalı kalkınmasında rol oynamasını beklediklerini, yabancı yeteneklere daha çok fırsat yaratacaklarını ve fikri mülkiyet haklarını daha ciddi şekilde koruyacaklarını söyledi.

Li Keqiang yabancı yetenekleri ülkeye çekme konusunda Çin'in daha aktif, açık, etkili politika uygulamaya devam ederek, çalışmak için ülkeye gelen yabancılara daha çok kolaylık sağlayacağının da altını çizdi.

Başbakan Li'yle görüşen yabancı uzmanlar da Çin'in gelişmesine ve uygarlığın ilerlemesine katkı yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Görüşmenin ardından yabancı uzmanlar Li Keqiang'in daveti üzere Çin Halk Cumhuriyeti'nin 69. kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen resepsiyona katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor