Çin Devlet Konseyi'nden Ulusal Gün resepsiyonu

2018-10-01 14:38:30 CRI

Çin Devlet Konseyi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 69. yıldönümü münasebetiyle dün başkent Beijing'de resepsiyon düzenledi.

Xi Jinping, Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji, Han Zheng ve Wang Qishan'in aralarında bulunduğu Parti ve devlet liderlerinin yanı sıra yurt içinden ve dışından 1200 ziyaretçi Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen resepsiyonda hazır bulundu. Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni de misafirler arasında yer aldı.

Başbakan Yardımcısı Han Zheng'in başkanlık ettiği resepsiyonda Başbakan Li Keqiang bir konuşma yaptı.

Li, Çin'in kurallara dayalı çok taraflılığı desteklediğini ve daha yüksek seviyeli dışa açılmayı teşvik edeceğini söyledi. Li ayrıca kendi kalkınma çıkarlarını korurken, Çin'in kalkınma fırsatlarını paylaşmaya ve diğer ülkelerle beraber ilerlemeye daha açık olacaklarını söyledi.

Bu yıl reform ve dışa açılma uygulamalarının 40. yıldönümünün kutlandığına dikkat çeken Li, hiçbir şeyin kendilerini reform ve açılma yolundan alıkoyamayacağını söyledi. Li, Çin'in yeni dönemde Xi Jinping'in Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi rehberliğinde reformları derinleştirmeye ve üretici güçleri geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Başbakan Li ayrıca, Çin'in girişimcilerin yanı sıra bilimsel ve teknik personel arasında yeniliği teşvik edeceğini, ekonominin yüksek kaliteli gelişimini öne çıkaracağını, Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde uluslararası işbirliğini yoğunlaştıracağını ve insanların yaşam koşullarını iyileştireceğini söyledi.

Li Keqiang konuşmasında egemenlik konularına da değindi ve Tek Çin siyasetinin yanı sıra 1992 mutabakatının savunulmaya devam edileceğini söyledi.

Barışçı gelişme yolundan sapmayacaklarını kaydeden Li, uluslararası toplumla beraber hareket ederek küresel yönetişimi geliştireceklerini ve insanlığın ortak kader topluluğunu inşa edeceklerini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor