Çin halkı şehitlerini anıyor: Daha güzel bir gelecek için

2018-09-30 19:11:39 CRI

Çin'de bugün 5. Şehitleri Anma Günü. Başkent Beijing'de Tiananmen Meydanı'nda bulunan Halk Kahramanları Anıtı önünde anma töreni düzenlenerek, Çin ulusunun bağımsızlığı, halkın mutluluğu, vatanın refahı için hayatlarını feda eden şehitler anıldı.

Günümüz dünyasında birçok ülke şehitlerini anmak için özel günler tertip ediyor. Örneğin 30 Ocak Hindistan'ın Şehitler Günü, 11 Kasım Kanada'nın Şehitleri Anma Günü, 9 Mayıs Rusya'da Faşizme Karşı Savaşta Zafer Günü…

Hiçbir ülke şehitlerini unutmaz

Her yıl bu özel günlerde adı geçen ülkeler anma törenleri düzenleyerek, ölümsüzlüğe uzanan kahramanlarını anıyor: Geçmişi unutmamak ve kahramanlarına her daim saygı göstermek, insanlığın ortak değer yargısı olarak kabul ediliyor.

Çin günümüzde yeni yükselen bir büyük ülke konumunda. Dünyanın Çin'e ilgisinin odak noktasını, Çin'in reform ve dışa açılma uygulamaları sayesinde geçen 40 yıl içinde hızla gelişerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline gelmesi oluşturuyor. Ancak ülke gelişip kalkındığında, insanlar yakın dönemlerde Çin'in başından geçen o trajik hadiseleri çok daha iyi anlamalı ve hatırlamalıdır.

1840 yılında Batılı ülkeler afyon ticaretiyle ve silah zoruyla Çin'in kapısını açtı, Çin ulusu böylece yüz yıl süren bir ‘aşağılanma tarihine' sürüklendi. 1840 yılındaki Birinci Afyon Savaşı'ndan başlayarak 1856 yılındaki İkinci Afyon Savaşı, 1894 yılındaki Çin-Japonya Jawu Savaşı, 1900 yılındaki Uluslararası Lejyonların Kuşatması ve 1931 yılındaki Japon işgaline kadar Çin bini aşkın eşitsizlik antlaşmasına imza atmak zorunda kaldı. Ülke bağımsızlığını kaybetti, egemenlik yitirildi, toprak bütünlüğü artık söz konusu değildi ve Çin ulusu yok olmanın eşiğindeydi.

Yok olmanın eşiğinden bağımsızlığa...

Çin ulusu yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken vatanını seven sayısız Çinli hayatlarını bağımsızlık mücadelesine adadı ve ülkesi için savaştı. Milyonlarca insanın kanı pahasına Çin nihayetinde saldırganları ve işgalcileri kovdu, yüz yıllık yarı sömürge-yarı feodal döneme son verildi. Bu çetin mücadele neticesinde 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu.

Bir Amerikan belgesel filminde, “Genel olarak dağınık kum taneleri gibi görünen Çinliler, ulusal krizler karşısında olağanüstü birlik gösterebilirler” deniyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Umutlu bir ulus kahramansız olmaz, umutlu bir devletin her zaman öncüleri olur.” diyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 69 sene boyunca, ayağa kalkan Çin halkı barış ve bağımsızlığını korumak, Çin ulusunun yeniden canlanmasını gerçekleştirmek için durmaksızın çaba harcıyor. Özellikle Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlanmasından bu yana geçen 40 sene boyunca, Çin gittikçe dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline geldi. Çin'de 800 milyonluk nüfus yoksulluktan kurtulurken, son yıllarda Çin'in küresel ekonomik büyümeye katkı oranı yüzde 30'a ulaştı.

Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nde belirlenen ulusal kalkınma stratejilerine göre Çin'de 2020'de orta hali refah toplumun kapsamlı şekilde inşa edilmesi temelinde, 2035'te ulusal ekonomik ve sosyal kalkınmanın modernizasyonu gerçekleştirilmeli ve 2050 yılına kadar zengin, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve güzel bir sosyalist ülke haline gelinmeli.

Çin'in öncelikleri...

Dikkat edilmesi gereken bir husus da şu ki, Çin'in stratejik düzenlenmelerinde ulusal inşaya öncelik verilir. Ülkede hâlâ 30 milyondan fazla yoksul nüfus bulunuyor. Çin, başka ülkelerin iç işlerine karışmakla ilgilenmiyor, bununla ilgilenecek vakti de yok. Ulusal güvenliğini ve bağımsızlığını korumak, halka mutluluk, güvenlik ve huzur sağlamak; Çin'in öncelikleri işte bunlar.

Tarihi iyi bilmek, bugünü iyi anlamanın ön şartıdır. Yüz yıllık ‘aşağılanma dönemi' geçirmiş bir ülke, tarih konusunda yeterli duyarlılığa sahiptir. İşte bu nedenle Çin'in dış siyasetinde her zaman ülkelerin büyüklüğü ne olursa olsun eşit oldukları savunulur ve karşılıklı saygı ilkesi vurgulanır.

Her ülkenin kendi kahramanları ve öncüleri vardır. Bir milyardan fazla Çinli için, bugünkü barış ve gelişme, sayısız kahramanın kendini feda etmesiyle elde edildi. Kahramanları anmanın en iyi yolu, daha barışçı ve güzel bir gelecek yaratmak için var güçle çalışmaktır.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor