Brüksel'de ASEM Parlamenter Ortaklık Toplantısı

2018-09-30 15:41:38 CRI

10. ASEM Parlamenter Ortaklık Toplantısı 27-28 Eylül günlerinde Brüksel'de yapıldı.


30'dan fazla Asya ve Avrupa ülkesinden gelen parlamento temsilcileri toplantıda iklim değişikliği, çevre sorunları ve çok taraflılık konularına odakladı.


Çin heyeti başkanı ve Çin Ulusal Halk Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Zhijun toplantıda yaptığı konuşmada iklim değişikliği ve çevre sorunlarına karşı gerekli önlemleri almanın elzem olduğuna dikkat çekti.


Zhang Zhijun görev paylaşımı, yükümlülükleri yerine getirmek, ortak kalkınma arayışı ve güvenlik inşası konularından oluşan dört öneri ortaya koydu. Zhang, Çin'in Asya ve Avrupa ülkeleriyle ortak çaba harcayarak çevre yönetimi ve ekonomik kalkınma tecrübelerini paylaşacağını, iklim değişikliğinde çok taraflı çalışmalara katılmak suretiyle kalıcı barış, genel güvenlik ve ortak refaha dayalı temiz bir dünya inşa edilmesine destek olacağını belirtti.


Toplantıya katılanlar, ticaret, iklim değişikliği ve güvenlik gibi alanlarda çok taraflı işbirliğinin önemini vurgulayarak, Asya ve Avrupa ülkelerinin ortak meydan okumalar karşısında çok taraflılığın sunduğu adil ve etkili yollardan faydalanabileceğini belirtti.


Taraflar, Paris Anlaşması'nı etkin şekilde uygulamak için en yüksek siyasi taahhütlerin sunulması çağrısında bulundular.


Toplantıda İran nükleer anlaşmasına tam destek verileceği yinelenerek, İran'la kurulacak diplomatik ve ticari işbirliğinin istikrarlı ve barışçı bir çevre yaratacağı savunuldu.


Katılımcılar ayrıca çok taraflı ticaret sisteminde Dünya Ticaret Örgütü'nün rolüne vurgu yaptılar, şeffaf ve açık ticarete desteklerini ifade ettiler.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor