Wang Yi: Çin-ABD ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı ilerlemeli

2018-09-29 12:47:12

BM 73. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nde (CFR) “Fırsatlar mı meydan okuma mı, ortaklık mı rekabet mi?” başlıklı konuşma yaptı.Wang Yi konuşmasında, kendisine özgü barışçı bir kalkınma yolunda durmaksızın ilerleyen Çin'in, ABD'ye meydan okumadığı gibi onun yerine de geçmeyeceğini vurguladı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin dünyanın en büyük işbirliği platformu haline geldiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in dünya barışı ile düzeninin önemli koruyucularından biri ve BM'nin barışı koruma misyonlarına en çok asker gönderen ülke olduğunu belirtti. Çin'in küresel ekonomik büyümede önemli bir itici güç rolü oynadığını söyleyen Wang Yi, ülkesinde şimdiye kadar 800 milyon nüfusun yoksulluktan kurtulduğunu, bu sayının dünya toplamının yüzde 70'ini oluşturduğunu kaydetti. Gelişmekte olan ülkelerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni hayata geçirmesine destek sağlayacaklarını vurgulayan Wang Yi, Çin'in Kore Yarımadası nükleer krizi gibi önemli küresel sorunların çözülmesinde de aktif rol oynadığını ifade etti.


Çin-ABD ilişkilerine değinen Wang Yi, ikili ilişkilerin iki ülkenin ortak sermayesi olduğunu, dolayısıyla ilişkileri iki tarafın birlikte koruması gerektiğini vurguladı. Çin-ABD ilişkilerinin kritik bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Wang Yi, iki ülkenin birbirine hoşgörülü yaklaşması, işbirliğini genişleterek anlaşmazlıkları etkili şekilde kontrol altına alması, böylece parlak bir geleceği birlikte kucaklaması önerisinde bulundu. Wang Yi, iki ülkenin çeşitli çevrelerine ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için çaba harcamaları çağrısı yaptı.


Wang Yi, aynı gün ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass ile de bir araya geldi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor