Wang Yi: Çin, uluslararası düzenin koruyucusudur

2018-09-29 11:05:43

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün BM 73. Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

Wang Yi konuşmasında, Çin'in öteden beri uluslararası düzenin koruyucusu ve çok taraflılığın uygulayıcısı olduğuna işaret ederek, ülkesinin BM Tüzüğü'ne hiç şaşmadan sadık kaldığını vurguladı.

Çin ekonomisinin küresel ekonomik canlanmaya yaptığı katkının arka arkaya birçok yıldır yüzde 30 oranını aştığına dikkat çeken Wang Yi, yeni dönemde küresel karmaşıklıklar ve belirsizlikler karşısında Çin'in çok taraflılık gayesini hiç değiştirmediğini ve diğer ülkelerle çifte kazanca dayalı işbirliğini yoğunlaştırdığını belirtti.

Ticari sürtüşmelerin eşit diyalog ve istişare yollarıyla çözülmesi gerektiğini söyleyen Wang Yi, Çin'in bu konuda hiçbir şantaja ve baskıya boyun eğmeyeceğini kaydetti. Bu yılın Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40'ıncı yıla tekabül ettiğini hatırlatan Wang Yi, Çin'e özgü sosyalizm yolunda ilerlediklerini, bu yolun ekonomik ve sosyal kalkınmaya itici güç sağlarken diğer ülkelere de gelişme fırsatları yarattığını vurguladı.

Kuşak ve Yol'un dünyanın en büyük uluslararası işbirliği platformu haline geldiğine dikkat çeken Wang Yi, eylül ayı itibarıyla 130'dan fazla ülkenin Çin ile bu alanda işbirliği belgesi imzaladığını belirtti.

Ayrıca, Çin'in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olduğunu ifade eden Wang Yi, diğer gelişmekte olan ülkelerle dayanışma ve işbirliğini güçlendirmenin Çin diplomasisinin belkemiğini oluşturduğunun altını çizdi.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor