Xi: Çin'in kuzeydoğu kesiminin kalkınmasını hızlandıracağız

2018-09-29 11:01:07

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kuzeydoğu kesiminin ülkenin önemli sanayi ve tarım üssü konumunda olduğuna dikkat çekerek, bölgenin kalkındırılmasını hızlandırma çağrısı yaptı.


Xi Jinping, kısa süre önce Çin'in kuzeydoğu kesiminde yer alan Heilongjiang, Jilin ve Liaoning eyaletlerinde incelemelerde bulundu. Xi dün Liaoning'in merkezi Shenyang kentinde “kuzeydoğu kesimini kalkındırma” başlıklı seminere başkanlık etti. Seminerde kuzeydoğu kesiminin kalkındırılması hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.


Seminerde yaptığı konuşmada, kuzeydoğu kesiminin Çin'in önemli sanayi ve tarım üssü olduğuna işaret eden Xi Jinping,  bölgede ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal ve ekolojik yapılandırmaların dengeli şekilde hızlandırılması gerektiğini söyledi.


Xi Jinping, kuzeydoğu kesiminin hızla kalkındırılması için bir dizi alanda tedbir alınması talimatını verdi. Ticaret ortamının iyileştirilip reformun derinleştirilerek yeni büyüme dinamiklerinin yaratılması gerektiğini belirten Xi, inovasyona odaklanılması, ekolojik yapılanma ve tarımsal üretime etkin destek sağlanarak yeşil kalkınma avantajlarının sağlamlaştırılmasını istedi.


Çin'in kuzeydoğu kesiminin, Kuşak ve Yol inşasını hayata geçirmeyi sürdürerek, dışa açılma ve işbirliğini kuvvetlendirme penceresi işlevi görüp halkın yaşam seviyesini iyileştirmesi gerektiğini dile getiren Xi, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinin kuzeydoğu kesiminin kalkındırılması çalışmalarında kritik bir güvence olduğunu sözlerine ekledi.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor