Xi: Küresel yönetim sistemi iyileştirilmeli

2018-09-28 19:35:05

Eski Devlet ve Hükümet Başkanları Eylem Konseyi'nin (ICFHG) 35. Yıllık Toplantısı, bugün Beijing'de yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya kutlama mesajı gönderdi.


Xi Jinping mesajında günümüz dünyasının yüzyılda rastlanamayacak bir değişimle karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, küresel yönetim sisteminin hızla geliştirildiğini belirtti. Küresel yönetim sistemini iyileştirmenin çağın ana eğilimi ve tüm dünya ülkelerinin ortak misyonu olduğunu vurgulayan Xi,  ICFHG'nin çeşitli küresel meydan okumaların üstesinden gelme konusunda sürekli bir arayış içinde olduğunu ve dünya barışı ile ortak kalkınmaya aktif katkı sağladığını söyledi.


Xi, toplantıda küresel yönetime odaklamaya devam edilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, bunun taraflar arasındaki görüş birliklerinin sağlamlaştırılmasına ve küresel yönetim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olacağını kaydetti.


Mesajında Çin'in istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkelerine dayalı küresel yönetim konseptinde ısrar ettiğinin altını çizen Xi Jinping, çok taraflılığı kararlılıkla desteklediklerini, yeni tip uluslararası ilişkiler ile insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası için aktif çabaları sürdürdüklerini belirtti. Xi, Çin'in diğer ülkelerle el ele vererek, küresel yönetim arayışlarını yoğunlaştırmaya ve insanoğlu için daha parlak bir gelecek yaratmaya hazır olduğunu dile getirdi.


Söz konusu toplantının açılış törenine 20'den fazla ülkeden çok sayıda eski devlet lideri katıldı.

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor