Teknoloji Çin'in tahıl üretimini geliştiriyor

2018-09-28 16:24:57

Teknoloji Çin'in tahıl üretimini geliştiriyor

Bu yıl Çin'in sonbahar tahıl alanı arttı, hububat üretiminin 600 milyar kilogramın üzerinde olması bekleniyor.

Teknolojik inovasyon, ürün araştırması ve kazancın dönüşümü, Çin'in tahıl teknolojisini ve üretim kapasitesini etkin şekilde geliştiriyor.

Jilin Eyaleti Tarım Bilimleri Akademisi'nden araştırmacı Wang Lichun, teknolojik gücün bu yıl Çin'in kuzeydoğu bölgesinin tahıl üretimine güçlü teknik destek sağladığını kaydetti. Saman stoku, dölleme toprağı, yüksek verimli gübreleme ve entegre haşere kontrolü gibi kritik teknolojiler sayesinde Çin'in kuzeydoğusunun orta kesiminde farklı ekolojik tiplerde mısır ve pirinç tipleri oluşturduklarını dile getiren Wang Lichun, söz konusu yeni modellerin büyük ölçekli üretimine teknolojik destek sağlandığını ifade etti.

13 milyar 900 milyon Çinlinin yiyecek sorununun çözümü için son yıllarda yerel bölgeler tarımsal altyapı tesislerinin inşasını güçlendirerek, yüksek standartlı tarla inşa etmekte, tarımsal teknoloji seviyesi, ekipman seviyesi ve bilişim seviyesi gittikçe ilerlemektedir.

Çin'in tahıl üretimi birkaç yıldır 600 milyar kilogram üzerinde korunuyor. Çin'in tahıl tutarı ve kişi başına düşen gıda hacmi dünyanın ön sıralarında yer alıyor. Ülke çapında kişi başına düşen tahıl hacmi 445 kilograma ulaştı.

Teknolojiye dayalı inovasyonla tahıl üretiminin geliştirilmesi için Çin 13 tahıl üretim eyaletinde uzun yıllardır “tahılda bereket teknoloji projesini” uygulamaktadır. Projeyle su ve gübre kullanım etkinliği yüzde 10'dan fazla artarak, pestisit kullanımı yüzde 15'ten fazla azaldı ve kayıplar yüzde 5 oranında aşağı çekildi. Tahıl üretiminin teknolojik katkı oranı yüzde 61,7'ye ulaşarak, ülkenin ortalama seviyesinin yüzde 7,3 üzerinde bulunuyor.

Projenin uzmanlarından Henan Normal Üniversitesi'nden Profesör Li Chunxi, yerel bölgelerin ekolojik özellikler, üretim koşulları ve operasyon tarzına göre teknolojik araştırması ve büyük ölçekli demonstrasyon uygulanmasında buğday, mısır ve pirincin üretim kayıtlarının rekor kırdığını ve genel olarak bu üç gıdanın teknolojik düzeyini geliştirdiklerini söyledi.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, bu yıl Çin'in buğday ve pirinç üretimi temel olarak istikrarlı, stoklar dolu ve gıda tedariki teminat altında. Çin halkı pirinç kasesini sıkıca elinde tutmaya devam ediyor!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor