Wang Yi, Güvenlik Konseyi'nde Kore yarımadası toplantısına katıldı

2018-09-28 16:03:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Kore yarımadası sorunuyla ilgili toplantıya katıldı.

Wang Yi, barışçıl, istikrarlı, nükleerden arındırılmış, işbirliği ve ortak kazanca dayalı bir yarımada inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Kore yarımadasında son dönemde önemli ve olumlu değişiklikler yaşandığını, yeniden diyalog ve müzakere yörüngesine dönüldüğünü, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin kapsamlı şekilde iyileştirildiğini kaydetti.

Wang Yi, Çin'in nükleerden arınma, yarımadada barış ve istikrarın korunması, sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi hedeflerinden şaşmadığını vurguladı.

Çin'in yıllardır bu hedefler için aralıksız çaba gösterdiğini hatırlatan Wang Yi, Güvenlik Konseyi'nin yarımadadaki sorunların siyasi yolla çözüm sürecini hızlandırmak için tutarlı ve net mesajlar vermesi gerektiğini savundu.

Wang Yi, ilgili tarafların Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'yle ilgili kararlarını kapsamlı ve doğru bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Yarımadanın nükleerden arındırılması ve yarımadada barış mekanizması oluşturulmasına değinen Wang Yi şöyle konuştu:

“Yarımadadaki sorunun özü güvenlik sorunudur. Barışın gerçekleştirilmesinin temeli iki tarafın güvenlik kaygılarının dengeli şekilde giderilmesidir. ABD ve Güney Kore'nin askeri tatbikatlarını durdurması ve ortak deklarasyon yayınlanması gerekmektedir. Bu, taraflar arasında güven sağlanmasına ve nihai barış için uygun koşulların yaratılmasına olanak tanıyacaktır.”

Wang Yi'ye göre yarımadanın nükleerden arındırılması, kalıcı barış gerçekleştirilmesi için önemli bir ön koşul: “Yarımadanın nükleerden arındırılması için en etkin yöntem bunun yarımadadaki barış mekanizmasıyla birlikte ilerletilmesi. Bu süreci ilerletecek başlıca taraflar Kuzey Kore ve ABD'dir. Ancak tüm ilgili taraflar, bunun için çaba göstermelidir. Altılı Görüşmeler, gelecekte de ihmal edilemeyecek bir çok taraflı platformdur. Güvenlik Konseyi de zamanında fikir birliğine vararak yardım ve uluslararası güvence sağlamalıdır.”

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, önceki gün 73. BM Genel Kurulu kapsamındaki “nükleer silahların kökünden yok edilmesi uluslararası günü” dolayısıyla düzenlenen üst düzey toplantıda yaptığı konuşmada, nükleer silahların tüm dünya ve tüm insanlığın güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğini, bu tehdidin kaldırılması için tek yöntemin nükleer silahların kökünden kaldırılması olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, önceki gün yaptığı konuşmada, nükleer silahların kökünden yok edilmesi ve nükleer silahsızlanmanın gerçekleştirilmesi için, uluslararası topluma ortak çaba göstererek içtenliğe dayalı diyalogu yeniden başlatma çağrısında bulundu.

Guterres, bugüne kadar en fazla nükleer silaha sahip olan iki ülke ABD ve Rusya'ya nükleer silahsızlanmayla ilgili müzakereyi yeniden başlatmaları çağrısı yaptı.

Öte yandan Wang Yi dün New York'ta BM Genel Sekreteri Guterres'le bir araya geldi. İki taraf, BM işleri ve Kore yarımadasındaki durum, İran nükleer sorunu ve iklim değişikliği gibi çeşitli uluslararası sıcak konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor