Peng Liyuan: Veremi sona erdirmek için ortak çaba gösterilmeli

2018-09-28 10:40:05 CRI

Peng Liyuan: Veremi sona erdirmek için ortak çaba gösterilmeli

73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Veremi Önleme Yüksek Düzeyli Toplantısı 26 Eylül'de New York'ta düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, toplantının açılış töreninde bir video konuşma yaptı.

Peng Liyuan, konuşmasında, DSÖ'nün Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi ve Çin'in Veremi Önleme Elçisi olarak on yılı aşkın süredir elde ettiği deneyimleri paylaşarak, Çin'in verem önleme ve sağlık görevlilerinin özverili çalışma hikayelerini anlattı.

Peng, Çin hükümetinin ve 700 bin gönüllü dahil Çin toplumunun katılımıyla Çin'de veremin önlenmesi ve tedavisinin son yıllarda hızla geliştiğini ve hastaların çoğunun zamanında ve etkin tanıyla tedaviye kavuştuğunu söyledi. Veremin önlenmesi, pek çok bölgede yoksulluğun azaltılmasının önemli bir parçası haline geldi, ölüm oranı sürekli düştü. Çin'de verem önleme ve kontrol bilinci oranı da %75'i aşmış durumda.

Çinli 'first lady' Peng Liyuan, hükümetlerin, uluslararası örgütlerin, sivil toplum örgütlerinin, uzmanların ve gönüllülerin ortak çabalarıyla, küresel verem önleme ve kontrol çalışmalarının önemli başarılar elde ettiğini, ancak insanların hala veremin önlenmesi ve tedavisinde ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün Verem Önleme Stratejisi'ni kabul ettiğini hatırlatan Peng, ilgili ülkelerin veremden etkilenen milyonlarca insanın yaşamını değiştirmek ve verem salgınını sona erdirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları çağrısında bulundu.

Toplantıya katılanlar, Peng Liyuan'ın yaptığı video konuşmanın etkileyici olduğunu belirtirken, veremi önleme konusunda edinilen başlarılar ve dünyada veremi önleme davasına verdiği destek için Çin'i takdir ettiler.

DSÖ Vereme Karşı Mücadele Programı direktörü Tereza Kasaeva şöyle konuştu:

“Dünya Sağlık Örgütü'nün Verem, AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi ve Çin Cumhurbaşkanı'nın eşi olan Peng Liyuan'ın yaptığı bu çalışmalar, insanların veremi önleme bilincini yükselterek veremle mücadele çabalarını teşvik etti ve iyi bir örnek sergiledi.”

Küresel Verem Hastalığı'nı Önleme Ortaklık İlişkileri İcra Başkanı Lucica Ditiu ise şöyle konuştu:

“Peng Liyuan'ın yaptığı video konuşmada söz ettiği çalışmaları son derece yakından biliyorum. Çin'in gösterdiği çabaların farkındayım. Küresel verem hasatlığını önleme ve tedavi davasında harcadığı çabalar için Çin'e teşekkür etmek istiyorum.”

DSÖ Salgın Hastalık İşleri Genel Sekreter Yardımcısı Ren Minghui şöyle konuştu:

“Çin'in 2030 yılına kadar tüberkülozu ortadan kaldıracak ve tüberkülozu düşük seviyede tutabilecek öncü bir ülke haline geleceğini umuyoruz, bu alanda daha fazla çaba göstermeye ve dünyaya katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor