15 ülkenin savunma bakanı Beijing'de buluşuyor

2018-09-27 19:56:52

8. Beijing Xiangshan Forumu'nun 24-26 Ekim günlerinde düzenleneceği ve foruma 15 ülkenin savunma bakanının katılacağını teyit ettiği açıklandı.


Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin Askeri Bilimler Akademisi ve Çin Uluslararası Stratejiler Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenen foruma, şimdiye kadar 15 ülkenin savunma bakanı dâhil 30'dan fazla ülkenin ve uluslararası örgütün temsilcilerinin katılacağını bildirdiğini söyledi.


Daha önce 7 kez gerçekleştirilen Xiangshan Forumu'nun Çin ordusunun özelliklerini ve tarzını oluşturduğuna işaret eden sözcü, “dışa açıklık, hoşgörü, karşılıklı öğrenme ve işbirliği” ilkelerinin esas alındığını belirtti.


Ren, Xiangshan Forumu'nun eşit diyalog kurma, farklılıklara saygı gösterip ortak payda arama, temasları derinleştirme ve işbirliğini güçlendirme platformu haline geldiğini, forum sayesinde tarafların birbirini daha iyi tanıdıklarını ve dostluğu geliştirdiklerini vurguladı.


Alınan bilgiye göre, 8. Beijing Xiangshan Forumu “Eşitlik, Karşılıklı Siyasi Güven, İşbirliği ve Karşılıklı Yarar İlkelerine Dayalı Yeni Tip Savunma İlişkilerini İnşa Etmek” temasıyla düzenlenecek.


Foruma katılacak heyetler uluslararası güvenlik yönetimiyle ilgili yeni kavramları ve yolları konuşmakla beraber terörle mücadele, denizde güvenlik işbirliğinin mevcut durumu ile geleceği, Birleşmiş Milletler'in barışı koruma konusundaki sorunları ve işbirliği gibi konularda fikir alışverişinde bulunacaklar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor