Çin: ABD asılsız suçlamalarını durdurmalı

2018-09-27 19:25:02

Çin Dışişleri Bakanlığı, Trump'ın 'Çin'in, ABD'nin ara seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı' iddiasına verdiği yanıtta, “ABD asılsız suçlamalarla Çin'i karalamayı durdurmalı” dedi.


ABD Başkanı Donald Trump, dün BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in ABD'nin ara dönem seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını, çünkü Washington'ın ticaret politikalarından hoşnutsuz olduğunu iddia etti.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, “Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Trump'ın iddiasına anında karşılık vererek Çin'in duruşunu net bir şekilde ortaya koydu. Çin, öteden beri diğer ülkelerin içişleri karışmamayı ilke edinmiştir.” ifadelerini kullandı.


Diğer ülkelerin içişlerine karışmakla en çok uğraşan ülkenin kim olduğunu uluslararası toplumun iyi bildiğine dikkat çeken Geng Shuang, ABD'nin asılsız suçlamalarla Çin'i karalamaktan vazgeçerek ikili ilişkiler ile iki ülkenin halklarının temel çıkarlarını zedeleyen söz ve eylemleri durdurması çağrısı yaptı.


Öte yandan, ABD liderleri Çin merkezli China Daily gazetesinin “Des Moines Register” dâhil bazı Amerikan gazetelerinde haber adı altında propaganda yaparak, ABD'li köylülerin siyasi iradelerini etkilemeye çalıştığını iddia etti.


Geng Shuang, ABD'nin kanunlarına göre yabancı gazetelerin yerel medya kuruluşlarıyla her çeşit işbirliği yapma hakkına sahip olduğuna işaret etti. Aynı şekilde birçok yabancı medya organının da ABD'de benzer faaliyetlerde bulunduğunu dile getiren sözcü, Çinli ve ABD'li medya kuruluşları arasındaki bu normal işbirliğinin Çin'in ara seçimlere müdahalesi olarak tanımlanmasının dayanaksız olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor