Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'den iklim değişikliği mesajları

2018-09-27 11:58:52

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler merkezinde iklim değişikliğiyle ilgili üst düzey gayri resmî diyalog toplantısına katıldı.

Wang Yi, yaptığı konuşmada, iklim değişikliği sorununun insanlığın geleceğini ilgilendirdiğini ve uluslararası toplumun el ele vererek bu konudaki meydan okumalara müdahale etmesini kararlılıkla desteklediklerini kaydetti.

Paris Anlaşması'nın yerine getirilmesinin tüm ülkelerin üstlenmesi gereken bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Wang Yi, gelişmiş ülkelerin 2020 yılına kadar her yıl 100 milyar dolarlık sermaye toplama taahhüdünü yerine getirerek iklim değişikliğine müdahale ve sürdürülebilir kalkınma kabiliyetinin yükseltilmesi amacıyla gelişmekte olan ülkelere ileri teknoloji transfer etmeleri gerektiğini vurguladı. Wang Yi ayrıca küresel ortaklık ilişkilerinin pekiştirilerek 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini savundu.

Wang Yi, Çin'in inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve paylaşımdan oluşan yeni gelişme düşüncesiyle enerji yapısının ayarlanması, enerji tasarrufu ve boşaltımın azaltılması dahil bir dizi somut önlem alarak ülke genelinde ekolojik ortamı gözle görülür şekilde iyileştirdiğini kaydetti.

Wang Yi'ye göre, Çin'de gayri safi yurt içi hasılanın birim başına düşen enerji tüketimi ve su tüketiminde yüzde 20 oranında düşüş yaşandı. Kömür tüketim oranı yüzde 8,1 düşerken, temiz enerji tüketimi ise yüzde 6,3 yükseldi.

Wang Yi, Çin'in aynı zamanda çeşitli ülkelerle birlikte yeşil, çevre dostu ve sürdürülebilir bir Kuşak ve Yol girişimini inşa ederek gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma kabiliyetinin artırılmasına yardım sağlamakta olduğunu kaydetti.

Wang Yi, Çin'in ilgili taraflarla el ele vererek yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir yol açmak suretiyle gelecek nesillere daha temiz ve güzel bir dünya bırakmaya çalışacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor