Trump'ın ‘Çin seçimlere müdahale ediyor' iddiasına Wang Yi'den yanıt

2018-09-27 11:52:07 CRI

ABD Başkanı Trump dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Çin'in “Trump yönetimini engellemek için ABD'de 2018 ara seçimlerine müdahale etmekte olduğu” iddiasında bulundu.

Trump'ın bu iddiasına yanıt, BM görüşmeleri için New York'ta bulunana Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'den geldi. Wang, Çin'in diğer ülkelerin içişlerine karışmamayı ilke edindiğini, bu diplomasi geleneğinin uluslararası toplum tarafından övgüyle karşılandığını belirtti.

Wang Yi şunları ekledi:

“Geçmişte, bugün ve gelecekte herhangi bir ülkenin iç işlerine karışmayacağız ve Çin'e karşı asılsız suçlamaları kabul etmeyeceğiz. Tüm ülkeleri BM Tüzüğü'nün amaçlarına uymaya ve diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmemeye çağırıyoruz.”

Wang Yi, aynı gün BM Güvenlik Konseyi'nin dünya barışı ve güvenliğini koruma temalı toplantısına katıldı.

Wang Yi burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Uluslararası barış ve güvenliğin korunması, BM Tüzüğü tarafından Güvenlik Konseyi'ne verilen birincil sorumluluktur ve bu Güvenlik Konseyi'nin tüm üyelerinin ortak sorumluluğudur. Uluslararası barış ve güvenliğin karşılaştığı karmaşık zorluklar karşısında, Güvenlik Konseyi, görevlerini tarafsız olarak, uzlaşmayı teşvik ederek ve koordinasyon içinde yerine getirmelidir. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini hukuk temelinde geliştirmeliyiz.”

İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmanın güçlü çabalarla edinilen bir çok taraflı kazanım olduğuna dikkat çeken Wang Yi, “Çin, İran'ın verdiği taahhütleri yerine getirmeye devam etmesini ve ilgili tarafların İran'la normal ekonomik ve ticari işbirliğini sürdürme haklarına saygı gösterilmesini savunuyor. Çin, tüm tarafların uzun vadeli bakış açısıyla kapsamlı anlaşmanın ciddiyetini, bütünlüğünü ve etkinliğini sürdürmesini istiyor.” diye konuştu.

Wang Yi ayrıca Çin'in Kore Yarımadası'nda gerginliğin hafifletilmesi için durmadan çaba göstermekte olduğunu sözlerine ekledi.

Wang Yi, BM Tüzüğü'nde belirlenen ilkeleri kararlılıkla savunan Çin'in, BM merkezli çağdaş uluslararası sistemi koruyarak üzerine düşen uluslararası sorumlulukları üstleneceğini vurguladı.

Öte yandan, Wang Yi, dün New York'ta Uluslararası Para Fonu (İMF) Başkanı Christine Lagarde ile bir araya geldi.

Wang Yi, Çin'in IMF'nin dünya ekonomisinin istikrarlı büyümesi ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi için oynadığını önemli rolü takdirle değerlendirdiğini kaydetti. Wang, çok taraflılık, serbest ticaret ve uluslararası hukuku kararlılıkla destekleyen Çin'in, uluslararası toplumun çok taraflılığı destekleme anlamında sesini yükseltmesini beklediğini söyledi.

IMF Başkanı Lagarde, Uluslararası Para Fonu'nun Çin ile olan işbirliğini derinleştirme taahhüdünü teyit ettiğini ve vergi indirimlerinin yakın zamanda uygulanması dahil olmak üzere Çin'in reform sürecinden etkilendiğini söyledi.

Lagarde şöyle konuştu:

“Uluslararası Para Fonu'nun amacı, çok taraflılığı ve uluslararası ticareti desteklemektir. Mevcut durumda, uluslararası toplum çok taraflı ticaret sistemini sürdürmeye, uluslararası ticaret kurallarına uymaya, farklılıkları istişare yoluyla çözmeye ve rekabetçi büyümeyi ortaklaşa sürdürmeye devam etmelidir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor