Peng Liyuan: Veremi sona erdirmek için ortak çaba gösterilmeli

2018-09-27 10:24:59

73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Veremi Önleme Yüksek Düzeyli Toplantısı dün New York'ta düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, toplantının açılış töreninde bir video konuşma yaptı.

Peng Liyuan, konuşmasında, DSÖ'nün Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi ve Çin'in Verem Önleme Elçisi olarak on yılı aşkın süredir elde ettiği deneyimleri paylaşarak, Çin'in verem önleme ve sağlık görevlilerinin özverili çalışma hikayelerini anlattı.

Peng, Çin hükümetinin ve 700 bin gönüllü dahil Çin toplumunun katılımıyla Çin'de veremin önlenmesi ve tedavisinin son yıllarda hızla geliştiğini ve hastaların çoğunun zamanında ve etkin tanıyla tedaviye kavuştuğunu söyledi. Veremin önlenmesi, pek çok bölgede yoksulluğun azaltılmasının önemli bir parçası haline geldi, ölüm oranı sürekli düştü. Çin'de verem önleme ve kontrol bilinci oranı da %75'i aşmış durumda.

Çinli ‘first lady' Peng Liyuan, hükümetlerin, uluslararası örgütlerin, sivil toplum örgütlerinin, uzmanların ve gönüllülerin ortak çabalarıyla, küresel verem önleme ve kontrol çalışmalarının önemli başarılar elde ettiğini, ancak insanların hala veremin önlenmesi ve tedavisinde ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün Verem Önleme Stratejisi'ni kabul ettiğini hatırlatan Peng, ilgili ülkelerin veremden etkilenen milyonlarca insanın yaşamını değiştirmek ve verem salgınını sona erdirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor