Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

2018-09-26 20:53:41 CRI

BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Rusya'da düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'na katılarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile derinliğine görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlatarak, bu ziyaretin iki ülke arasındaki karşılıklı stratejik güveni pekiştirdiğini söyledi.

Wang, söz konusu ziyaretin iki ülkenin çifte kazanca dayalı işbirliğini pekiştirmesi ve küresel meselelerde daha büyük rol oynaması için de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Wang Yi, Çin ile Rusya'nın mevcut küresel durumda aralarındaki stratejik koordinasyonu güçlendirerek, diğer ülkelerle birlikte çok taraflılığı, uluslararası hukuku ve serbest ticaret sistemini kararlılıkla koruması, böylece uluslararası topluma dinamizm katması çağrısında bulundu.

Sergey Lavrov da görüşmede, Vladimir Putin'in, Xi Jinping'le kısa süre önce yaptığı görüşmenin sonuçlarından son derece memnun olduğuna işaret etti.

Lavrov, mevcut durumda Rusya ile Çin'in küresel meseleler üzerindeki ve çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki koordinasyonu güçlendirmelerinin, böylece küresel adaleti korumalarının önemine değindi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor