“Dünya, BM Genel Kurulu'ndan çok taraflılığa destek bekliyor”

2018-09-26 20:19:40 CRI

“Dünya, BM Genel Kurulu'ndan çok taraflılığa destek bekliyor”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BM Genel Kurulu 73. Dönem Başkanı Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa ile dün New York'ta yaptığı görüşmede, uluslararası toplumun, Genel Kurul görüşmelerinden çok taraflılığa destek yönünde güçlü mesajlar beklediğini söyledi.

Wang Yi, görüşmede Çin hükümetinin BM'nin uluslararası meselelerde aktif rol üstlenmesine destek verdiğini söyledi.

Tek taraflılığın, mevcut uluslararası düzene ve sisteme ciddi tehditler getirdiğine işaret eden Wang Yi, “Birleşmiş Milletler'in Tüm İnsanlarla İlgili Olmasını Sağlamak” temasını taşıyan genel tartışmaların mevcut durumla uyumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang, Espinosa'nın liderliğindeki Genel Kurul toplantılarının, BM'nin, küresel sınamalarla mücadelede ve çok taraflılığın korunmasında daha önemli roller üstlenmesini sağlayacağına inandığını söyledi.

Öte yandan, Wang Yi, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olan Çin'in, BM'nin Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleştirilmesine de büyük katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Wang, Espinosa'nın gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarına ve Güney-Güney işbirliğine verdiği önemi de övgüyle değerlendirdi.

Maria Fernanda Espinosa, BM'nin çalışmalarına verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür ederek, örgütün mevcut durumda çok taraflılığı teşvik etmesi ve kurallara dayalı uluslararası sistemi sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Espinosa, Çin'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde, özellikle yoksullukla mücadelede elde ettiği sonuçlar ile teknoloji ve düşük karbonlu kalkınma alanlarındaki çabalarından da övgüyle bahsetti. Espinosa, Çin'in sürdürülebilir kalkınmada önemli bir rol oynamaya devam etmesini arzuladıklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor