Wang Yi, Kissinger ile bir araya geldi

2018-09-26 19:41:52

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya gelerek, Çin-ABD ilişkileri üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Wang Yi, görüşmede Çin'in ABD ile uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı ilişkiler geliştirme isteğine bağlılığını ifade etti.

Wang, Çin'in iki ülke arasında “çatışmama, zıtlaşmama, karşılıklı saygı ve kazan-kazan işbirliğini” içeren ikili ilişkilerin gerçekleştirilmesini amaçladığını belirtti.

Çin ile ABD arasında rekabet olabileceğine işaret eden Wang, ancak tarafların birbirine Soğuk Savaş zihniyetiyle yaklaşmaması ve sıfır toplamlı oyun tuzağına düşmekten kaçınması gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang, “Son dönemde ABD'deki bazı güçler sıklıkla Çin'i karaladı, düşmanca duygular yarattı ve Çin-ABD ilişkilerinde ciddi hasara yola açtı” diye konuştu.

Wang Yi, “Şayet başıboş bırakılırsa, bu Çin-ABD ilişkilerini yanlış yöne sürükleyecek. Bu, iki ülkenin ve uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da aykırı” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve ABD'nin karşılıklı anlayışı geliştirerek, menfi yöndeki eğilimin yayılmasını önlemek, böylelikle ikili ilişkilerin doğru istikamette ilerlemesini sağlamak için karşılıklı adımlar atmasını umduğunu dile getirdi.

Henry Kissinger'in Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi için harcadığı çabalardan övgüyle söz eden Wang Yi, tecrübeli siyasetçinin özgün etkisini kullanmayı sürdürmesini ve ikili ilişkilere daha fazla katkı yapmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi. 

Henry Kissinger ise görüşmede, ABD-Çin ilişkilerinin uzun vadeli gelişmesine dair iyimser olduğunun altını çizdi.

Kissinger, her iki tarafı da ikili ilişkilere daha geniş bir perspektiften bakmaya, uluslararası ve bölgesel meseleler ile küresel sınamalar üzerindeki işbirliğini ilerletmeye çağırdı.

ABD'deki birkaç düşmanca yorumun ana akım bakış açısını yansıtmadığını ifade eden Kissinger, bazı hususlar üzerindeki tutum farklılıklarına karşın, iki ülkenin birbiriyle zıtlaşmaması gerektiğini, bunun hiçbir tarafın çıkarına olmadığını kaydetti.

İşbirliğinin, ABD ve Çin için tek doğru seçenek olduğuna da vurgu yapan Kissinger, bu amaca ulaşma yönündeki çabalarını sürdürmeyi arzuladığını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor