Taiwan İşleri Ofisi: Yabancı bir güce dayanarak öne çıkmak kabul edilemez

2018-09-26 11:33:33

Taiwan İşleri Ofisi: Yabancı bir güce dayanarak öne çıkmak kabul edilemez

ABD'nin Taiwan bölgesine silah satışı kararına bir tepki de Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi'nden geldi.

Taiwan İşleri Ofisi sözcüsü An Fengshan, Taiwan bölgesi ile ABD arasındaki herhangi bir şekildeki resmi temasa ve askeri ilişkiye karşı çıktıklarını, ABD'nin herhangi bir bahaneyle Taiwan bölgesine silah satışını kabul etmediklerini kaydetti.

An Fengshan, bugün düzenlenen basın toplantısında, “yabancı bir güce dayanarak kendini öne çıkarma” girişiminin ve Taiwan Boğazı'nda barış ve istikrara zarar veren adımların kötü sonuçlar doğuracağını belirtti.

ABD yönetiminin Taiwan bölgesine 330 milyon dolar tutarında silah satışı kararına Çin Savunma Bakanlığı'ndan da tepki geldi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Taiwan'a silah satışına kararlılıkla karşı çıktıklarını ve ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduklarını belirtti. Taiwan'ın Çin'in bir parçası ve Tek Çin ilkesinin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli olduğuna dikkati çeken sözcü, ABD'nin bu girişiminin, Tek Çin ilkesini ve Çin'le anlaşmaya vardığı 3 ortak bildiriyi ihlal ettiğini hatırlattı. ABD'nin Taiwan'a silah satışıyla Çin'in içişlerine karıştığını, Çin'in egemenlik ve güvenlik çıkarlarını zedelediğini kaydeden sözcü, bunun iki ordu arasındaki ilişkilere ve Taiwan Boğazı bölgesinde barış ve istikrara zarar getirdiğini belirtti.

Çinli sözcü, ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumada kararlı olduklarını ifade ederek, ABD'nin Taiwan'a silah satışını durdurmasını ve Taiwan bölgesiyle askeri temasları kesmesini istediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor