Haber Analiz: ABD, Çin'le ticaret yaparken gerçekten zarara mı uğruyor?

2018-09-25 20:42:13 CRI

Xu Qinduo-CRI Haber Merkezi

Çin ile ABD arasında yarım yıldır süren ve giderek tırmanan ticari sürtüşmede, ABD tarafının en çok şikâyet ettiği noktalardan biri, Çin karşısında dev bir ticaret açığı vermesi ve bu yüzden büyük zararda olması...

Bu, aynı zamanda ABD'nin Kanada, Meksika, AB ve Japonya gibi önemli ticaret ortaklarından ithalat ettiği ürünlere ek vergi uygulamasının da başlıca nedenlerinden. Ancak ABD, Çin ile yaptığı ticaretten gerçekten zararlı mı çıkıyor? Bunun arkasında yatan gerçekler neler?

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Temsilcisi ve Bakan Yardımcısı Fu Ziying, bugün başkent Beijing'de yaptığı konuşmada, ticaret açığının “çıkar açığı” ile aynı anlama gelmediğine işaret ederek, ABD'nin Çin ile yaptığı ticaretten zarar görüp görmediğinin yanıtını en iyi ABD'li işletmelerin ve tüketicilerin bildiklerini vurguladı. Aynı zamanda, muhasebe uzmanı olan Fu Ziying, Çin-ABD ikili ticaretine dair gerçeği bir cümleyle özetledi: “Çin-ABD ikili ticaretinden ABD'nin sağladığı çıkarlar, Çin'in çıkarlarının çok çok üstünde. Ticaret fazlası Çin tarafında görülse de çıkar fazlası ABD'dedir” şeklinde konuştu.

“Çıkar fazlası”, ABD'nin Çin ile ticaretindeki gerçek durumu yansıtan ifade olmalı. Geçen 40 yılda Çin ve ABD ekonomileri, derinliğine kaynaşırken, iki ekonominin karşılıklı bağımlılığı arttı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi şu an 700 milyar ABD Doları'na ulaştı. Çin'de faaliyet gösteren ABD'li işletmelerin Çin'de yaptığı satışlar 700 milyar doları, Çin'de elde ettikleri net kâr ise 50 milyar doları aştı.

ABD ve Çin, küresel sanayi zincirinin farklı aşamalarında bulunuyorlar. ABD, küresel değer zincirinin orta ve üst düzeyinde bulunurken, zincirin orta ve alt düzeyinde bulunan Çinli şirketler sadece işlem ücreti elde edebiliyorlar. ABD'li firmalar ise ürün tasarımı, parça tedariki ve pazarlama aşamaları gibi farklı süreçlerde yüksek kârlar kazanıyorlar.

ABD'de tasarlanan ve geliştirilen, parçaları Çin'de birleştirilen ve küresel piyasalarda satılan iPhone'ları örnek verirsek, Goldman Sachs tarafından bu yıl yayımlanan bir rapora göre, iPhone'ların tüm üretim ve montaj süreçleri ABD'ye transfer edilirse, üretim maliyeti yüzde 37 oranında artacak.

Tüketim durumuna bakıldığında ise çok sayıda ucuz ve kaliteli Çin malının ABD'li hanelere girdiğini biliyoruz. Çin malları, ABD'li tüketicilerin seçeneklerini zenginleştirmenin yanı sıra, günlük yaşam maliyetlerini de düşürerek, ülkedeki orta ve düşük gelirli grubun alım gücünü yükseltiyor.

ABD Ticaret Ulusal Komisyonu'nun verilerine göre, 2015 yılında Çin ile ABD arasında gerçekleştirilen ticaret, her Amerikalı ailenin bütçesine ortalama 850 dolarlık tasarruf olarak yansıdı.

Dev ve hızla büyüyen bir piyasa olan Çin'in, ABD ile yaptığı ekonomik ve ticari işbirliği Amerikan işletmelerine çok sayıda iş fırsatı da sağladı.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komitesi tarafından yayımlanan “2017 ABD'deki Eyaletlerin Çin'e İhracatı” raporunda, 2017'de ABD'li her çiftçinin Çin'e ortalama 10 bin dolardan fazla değerde ürün ihraç ettiği açıklandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor