Amerikan sanayi ve ticaret çevresi diyalog istiyor

2018-09-25 16:02:10

Amerikan sanayi ve ticaret çevresi diyalog istiyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün New York'ta ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin Ticaret Konseyi'nden yetkililerle görüşerek, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliği gibi konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulundu.

Gelecek yıl Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, ikili ilişkilerin iki ülke ve iki halk için büyük önem taşıdığını, dünya barışı, istikrarı ve kalkınmasında da kritik rol oynadığını ifade etti. Wang Yi, “Aramızda ne kadar anlaşmazlık çıkarsa, işbirliği doğrultusunda o kadar kararlılıkla ilerlemeleri gerektiğini” vurguladı.

Wang Yi, geçtiğimiz dönemde ABD'nin Çin'e uyguladığı bazı politikalarda olumsuz unsurların gözle görülür şekilde arttığını, bazı güçlerin ekonomi, ticaret ve güvenlik gibi alanlarda asılsız bir şekilde Çin'i eleştirerek ikili ilişkileri kötüleştiren bir atmosfer yaratmak hevesinde olduklarına işaret etti. Bu sorumsuz davranışların 40 yıl boyunca Çin-ABD ilişkilerinde edinilen kazanımları yok ederek tüm dünyaya zarar getireceğine dikkat çeken Wang Yi, Çin ile ABD arasındaki herhangi bir sorunun, eşitlik ve içtenliğe dayalı bir diyalog yoluyla çözümünün mümkün olduğunu ifade etti.

Çin ve ABD'nin ekonomi alanında yüksek dereceli bir entegrasyon içinde olduğunu kaydeden Wang Yi, ABD ekonomisinin Çin pazarı sayesinde kalıcı canlılık kazanabileceğini, Çin'in de ABD pazarının desteğiyle kendi gelişmesine güç katabileceğini belirtti.

ABD'li katılımcıların Çin piyasasına giriş, Çin'in reform ve dışa açılma siyaseti ve ekonominin yapısal ayarlanması gibi konularda sorulara yanıt veren Wang Yi, Çin'in reform ve dışa açılmasını kararlılıkla sürdüreceğini kaydetti. Wang Yi, Çin'in kendi ihtiyaçları doğrultusunda dışa açılmayı genişleteceğini sözlerine ekledi.

Wang Yi'ye göre, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından bu yana, ortalama vergi oranı yüzde 9,8'e kadar düşürüldü, bu rakam gelişmekte olan ülkelerin ortalama seviyesinden daha düşük; Çin'in hizmet ticareti pazarında dışa açılan birimlerin sayısı yüzü buldu, bu rakam gelişmiş ülkelerin seviyesine yaklaştı.

Çin'de negatif liste de sürekli azalıyor. Günümüzde kaliteli gelişmeyi amaçlayan Çin'de yapısal reformun derinleştirilmesi son derece anlamlı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in defalarca belirttiği üzere Çin kapısını açmaya devam edecek, bu yönde sürekli yeni adımlar atılacak.

Çin'in ticaret fazlası elde etme niyetinde olmadığına işaret eden Wang Yi, Çin'in eşitlik ve içtenliğe dayalı müzakere ve diyalog yoluyla ticaret dengesizliğini çözmeye hazır olduğunu vurguladı. Wang, ABD'nin yeni diyalogun arifesinde tek taraflı vergi artışı önlemi almasının, sorunun çözümüne dair içtenlik taşımadığının göstergesi olduğunu kaydetti.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin Ticaret Konseyi'ne iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için gösterdiği çabalar için teşekkür eden Wang Yi, tüm tarafların Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı gelişmesi ve iki ülkenin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı işbirliğinde aktif rol oynaması arzusunu dile getirdi.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin Ticaret Konseyi'nden yetkililer, elverişli ABD-Çin ilişkilerinin iki tarafın temel çıkarlarına uygun olduğunu belirtti. ABD sanayi ve ticaret çevresinin büyük kesimi, mevcut sorunların vergi artışı yoluyla çözülmesine karşı çıkıyor.

Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesini kararlılıkla desteklediklerini açıklayan Amerikan sanayi ve ticaret çevresi, iki ülke arasında diyalogun güçlendirilmesinden yana. Sadece ticaretle sınırlı kalmadan, ikili ilişkilerin geleceği için stratejik temasların sürdürülmesi gerektiği savunuluyor.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin Ticaret Konseyi'nin, kendi etkisini kullanarak ABD-Çin ilişkilerini normal bir yörüngeye sokmak için çaba göstereceği kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor