Wang Yi Avustralya ve Kanada dışişleri bakanlarıyla görüştü

2018-09-25 11:58:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanları Wang Yi, New York'taki ikili temasları kapsamında Avustralya ve Kanada dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi Avustralyalı mevkidaşı Marise Payne'yle yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ortak noktaların anlaşmazlıkları geride bıraktığını söyleyerek, yeni Avustralya hükümetinin Çin'e yönelik aktif politikasının ikili ilişkilerin sağlıklı rotaya dönmesine yardımcı olmasını arzuladığını belirtti.

Wang Yi, Çin'in güney Pasifik Okyanusu'ndaki ülkelerle normal ilişki geliştirmesinin bu ülkelerin diğer ülkelerle ilişkilerini etkilemeyeceğini dile getirdi. Wang Yi, güney Pasifik ülkelerinin ihtiyaçlarına göre Avustralya'yla birlikte üçlü işbirliği geliştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Payne, ikili ilişkilerde bazı sorunlar çıktığına, ancak iki tarafın da işbirliğine ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Payne, iki ülkenin de çok taraflılıktan yana olduğuna işaret ederek, karşılıklı saygı temelinde ikili ilişkileri geliştirmenin yeni yollarını arayacaklarını söyledi. Payne, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifine önem veren Avustralya'nın Çin'le temas ve işbirliğini artıracağını ve ihtilafları kontrol altına alacağını ifade etti.

Wang Yi ile Kanadalı mevkidaşı Chrystia Freeland görüşmelerinde uluslararası ekonomi ve ticaret alanındaki konuları ele aldı.

Wang Yi bu görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in serbest ticaret ve kurallar temelinde oluşturulan dünya ticaret sistemini desteklediğini yineleyerek, Dünya Ticaret Örgütü'nün çağın ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, Çin'le ilişkilere ve işbirliğine büyük önem veren Kanada'nın çok taraflılığın destekçisi olduğunu söyledi. Anlaşmazlıkların eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde çözülmesini savunduklarını kaydeden Freeland, bu konuda Çin'le teması koruma niyetinde olduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor