Çin Ticaret Bakanlığı: "ABD'nin zarara uğradığı” iddiası yanıltıcı

2018-09-25 11:55:55

Çin Ticaret Bakanlığı: "ABD'nin zarara uğradığı” iddiası yanıltıcı

ABD'de bazı kesimler Çin'le yapılan “haksız rekabetin” ABD'de büyük bir ticaret açığına yol açtığını ve “ABD'nin zarara uğradığını” iddia ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ticaret Müzakere Temsilcisi ve Bakan Yardımcısı Fu Ziying, söz konusu iddianın gerçeklere tamamen aykırı ve yanıltıcı olduğunu kaydetti.

Fu Ziying, bugün Beijing'de yaptığı açıklamada, Çin ile ABD arasındaki ticaret dengesinin sadece ticaret hacmi farkı olduğunu, kar ile zarar farkı olmadığını ifade etti.

Üretim açısından bakıldığında Çin ve ABD'nin küresel endüstriyel değer zincirinde farklı pozisyonlarda yer aldığını dile getiren Fu Ziying, ABD'nin yüksek uçta, buna mukabil Çin'in düşük seviyede bulunduğunu söyledi.

Fu Ziying, Çinli firmaların daha çok işleme ücretlerinden kazanç elde ettiğini, ancak ABD şirketlerinin tasarım, parça tedariki ve pazarlamadan kazanç elde ettiğini belirtti. Fu Ziying, tüketim açısından kaliteli ve iyi fiyata satılan Çin mallarının ABD'de binlerce aileye ulaştığını ve ABD'nin tüketici pazarını zenginleştirerek Amerikalı tüketicilerin mutluluğunu artırdığını hatırlattı.

Fu Ziying'in açıklamasına göre, ABD'nin Çin'e karşı ticaret açığının oluşumu, iki ülkenin ekonomik yapısı, uluslararası endüstrideki iş bölümü ve istatistiksel farklılıklar gibi çeşitli faktörlerle ilgili.

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri, otomobil, uçak, tarım ürünleri ve hizmet endüstrileri gibi avantajlı sektörlerde Çin'e karşı büyük ölçekte ticaret fazlası elde ediyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret dengesizliği, bir yandan da ABD'nin Çin'e ihracat kontrolüyle ilgili. İlgili ABD kurumları, yüksek teknolojili sivil ürünlere yönelik ihracat kısıtlamalarının gevşetilmesi durumunda, Çin-ABD ticaret açığının yaklaşık %35 oranında azaltılabileceğini analiz ediyor. Çin'in ithal etmek istediği ürünler, ABD tarafından satılmıyor, bu da iki ülke arasındaki mevcut ticaret dengesizliğinin önemli bir nedeni olarak dikkat çekiyor.

Fu Ziying, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin, her iki tarafın tamamlayıcı avantajlarının doğal bir sonucu olduğunu ve uluslararası sanayideki işbölümü için kaçınılmaz bir seçim olduğuna işaret etti.

Fu, Çin ve ABD'nin ortak çıkarlarının, farklılıklardan daha ağır bastığını söyledi.

Çin, ikili ticareti daha dengeli bir yönde geliştirmek için yoğun şekilde çalışmaya istekli ve ABD'nin de bu konuda olumlu bir tutum sergileyebileceğini umuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor