Çin, AİGK dönem başkanlığını Tacikistan'a devretti

2018-09-25 10:15:30

BM 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere New York'ta bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'na (AİGK) üye ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da bir araya geldi. Örgüte üye 20 ülkenin dışişleri bakanları veya temsilcileri toplantıda hazır bulundu.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in Mayıs 2014'te AİGK dönem başkanlığını üstlenmesinden bu yana, örgütün güvenlik işbirliği kavramının zenginleştiğini, bu alanda işbirliğinde fikir birliği sağlandığını, ortaklık ilişkisi ağının genişletildiğini belirtti. Wang, örgütün Asya'da en çok üyeye sahip en geniş kapsamlı güvenlik işbirliği forumu haline geldiğine işaret etti.

Wang Yi, AİGK ülkelerinin işbirliği anlayışında ısrar ederek, güven arttırıcı önlemleri artırmak suretiyle istikrarı korumaları ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmeleri çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, toplantıda AİGK dönem başkanlığının Tacikistan'a devredildiğini açıkladı.

Toplantıda Tacikistan, Kazakistan, Türkiye ve Pakistan olmak üzere katılımcı ülkelerin dışişleri bakanları, AİGK kapsamındaki işbirliği hakkında kendi görüşlerini paylaştı. Taraflar, AİGK sürecini ilerletme, Kuşak ve Yol inşasından faydalanarak ortak kalkınmayı gerçekleştirme, adil çok taraflılık sistemini sürdürme, ortak kader topluluğu kurma hedeflerinin gerçekleştirilmesinden yana olduklarını belirttiler.

Dışişleri Bakanı Wang Yi dün New York'ta ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Çin, AİGK dönem başkanlığını Tacikistan'a devretti

Wang Yi İngiliz mevkidaşı Jeremy Hunt'la bir araya geldi. Wang Yi bu görüşmede dünyadaki belirsizliklere dikkat çekerek Çin ve İngiltere'nin istikrarı korumada öncü rol oynamaları gerektiğini dile getirdi. Wang Yi, Çin'in işbirliği ve ortak kazanca dayalı kalkınma yolunu sürdüreceğini, hegemonya peşinde koşmayacağını vurguladı. Wang, mevcut uluslararası sistemin ve uluslararası düzenin yaratıcılarından ve koruyucularından biri olan Çin'in İngiltere ve diğer ülkelerle işbirliğini güçlendirip çok taraflılığı korumayı istediğini kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt, Çin'le ilişkileri geliştireceklerini ve ikili ilişkilerde “altın çağ” yaratmaya çalışacaklarını ifade etti. Çin'in kalkınışını bir tehdit olarak görmediklerine işaret eden Hunt, Çin'le birlikte kurallar temelinde uluslararası düzeni koruyacaklarını söyledi.

İngiltere'ye Güney Çin Denizi kararlılığı hatırlatıldı

Görüşmede Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İngiltere'nin Güney Çin Denizi konusunda yaptığı açıklamaya sadık kalarak Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini istedi. Hunt ise, herhangi bir ülkenin tarafını tutmadıklarını ve anlaşmazlığı diyalog yoluyla çözmeye hazır olduklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic'le görüşme yaptı ve Nelson Mandela Barış Zirvesi'ne katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor