Haber Analiz: Beyaz kitap, Çin-ABD ticari sürtüşmesine ışık tutuyor

2018-09-24 20:38:18 CRI

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Bugün, Çin'in geleneksel bayramlarından biri olan Güz Ortası Bayramı. Çin, aynı gün "Çin-ABD Ticari Sürtüşmesine dair Gerçekler ve Çin'in Duruşu" başlıklı bir beyaz kitap yayımladı. Beyaz kitapta, Çin-ABD ticari işbirliğinin çifte kazanca dayandığı vurgulanarak, ABD'nin 301. Madde soruşturması raporunda Çin'e yönelttiği asılsız suçlamalar aydınlatıldı ve Çin'in ABD ile yaşadığı ticari sürtüşme hakkındaki tutumu ortaya koyuldu.

Çin hükümeti, söz konusu beyaz kitabı ABD hükümetinin yurtiçi ve yurtdışından gelen tepkilere rağmen ticari savaşı tırmandırarak küresel ekonomik canlanmaya büyük olumsuz etkiler getirdiği bir dönemde yayımladı. Belge, uluslararası toplumun iki ülke arasındaki ticari sürtüşmeye tarafsız ve rasyonel şekilde yaklaşarak Çin'in ABD ile karşılıklı güveni pekiştirme, işbirliğini yoğunlaştırma ve anlaşmazlıkları çözme yönündeki duruşunu kavramasına olanak sağladı. Bu nedenle beyaz kitabın zamanında yayımlanan gerekli bir belge olduğunu söyleyebiliriz.

36 bini aşkın karakterden oluşan beyaz kitapta yer alan verilerin hemen hemen hepsi, ABD'nin devlet kuruluşları tarafından yayımlanan belgeler, sınır ötesi şirketlerin verileri, dünyanın önde gelen araştırma kurumlarının belgeleri ve ünlü uzmanların eserleri referans alınarak hazırlandı. Dolayısıyla bu veriler, son derece güvenilir nitelikte. Ayrıca beyaz kitap, hacim açısından Çin hükümetinin daha önce yayımladığı tüm beyaz kitaplar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yerli ve yabancı okurlar, adı geçen belgedeki analizlere baktıklarında, Çin'in ABD ile yaşanan ticari sürtüşmeden ciddi kaygı duyduğunu ve somut koşullara göre hareket ettiğini, özellikle ortak çıkarlarıyla beraber küresel ticaret düzenini korumak için sürekli çaba harcadığını kolaylıkla kavrayabilirler.

Ön söz ve resmi içerik olmak üzere iki bölümden oluşan beyaz kitapta 6 başlık bulunuyor. Belge esas olarak dış dünyaya aşağıdaki üç mesajı iletiyor.

Birincisi, beyaz kitapta Çin-ABD ticari sürtüşmesinin iç yüzü aydınlatılıyor; ABD'nin ticaretteki korumacı tavrı ve hegemonya girişimleri ile bu girişimlerin getirdiği olumsuz etkiler analiz ediliyor.

ABD'nin Çin'e yönelik ticari sürtüşme başlatmasının başlıca bahanelerinden biri Çin'in ikili ticarette kazanan, kendisinin ise zarar eden taraf olduğuna dair iddiaları. ABD'nin bu nedenle “adil ticaret” ve “eşit ticaret hacmi” istiyor. Fakat böyle bir ifadeyle durumu pek bilmeyen insanları aldatmak çok kolay.

Belge, ABD'nin suçlamalarına bir cevap

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırıma ilişkin verilerin paylaşıldığı belgede, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin sıfır toplamlı oyun yerine bir kazan-kazan ilişkisi olduğu açıklandı. Belgede, ABD'nin yürüttüğü 301. Madde soruşturması kapsamında Çin'e yöneltilen “ikili ticarette dengesizlik”, “haksız ticaret”, “zorunlu teknoloji transferi”, “fikri mülkiyet hırsızlığı”, “hükümetin işletmelerini dışa açılarak ileri teknolojileri almaya teşvik etmesi”, “endüstriyel sübvansiyon politikası” gibi bir dizi suçlama makul açıklamalarla çürütüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor