Çin, yayımladığı beyaz kitapla güçlü mesajlar verdi

2018-09-24 20:23:57 CRI

Çin'in ABD ile yaşadığı ticari anlaşmazlığa dair yayımladığı beyaz kitaptaki önemli noktalar şu şekilde kayıtlara geçti:

1. Çin'in duruşu

-Çin ticaret savaşı yapmak istememekte, ancak bundan da korkmamaktadır ve gerektiğinde yapmak zorunda kalacaktır.

-Çin'in görüşme kapısı daima açıktır; ancak görüşmeler, karşılıklı saygı, eşitlik, dürüstlük ve verilen sözlerin yerine getirilmesi önkoşuluyla olmalıdır, vergi sopası tehdidi altında ve Çin'in kalkınma hakkından feragat etmesi pahasına olmamalıdır.

-Çin'in dışa açılma kapısı kapanmayacak, aksine daha geniş bir şekilde açılacaktır.

-Çin, ulusal itibarını ve temel çıkarlarını kararlılıkla koruyacaktır.

-Çin, ABD ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin sağlıklı şekilde gelişmesini kararlılıkla korumayı, çok taraflı ticaret sisteminin reformlarla iyileştirilmesini kararlılıkla desteklemektedir.

-Çin, yabancı yatırımcıların Çin'deki meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacak, reform ve dışa açılma girişiminin derinleşmesinde kararlılıkla ısrar edecektir.

-Çin, diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin ve ortak kazancın gerçekleşmesini kararlılıkla sağlayacaktır.

-Çin, insanlık için ortak kader topluluğunun oluşturulmasını kararlılıkla hızlandıracaktır.

2. Çin-ABD ticari anlaşmazlığına dair gerçekler

-Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliği sıfır toplamlı oyun değil; bir kazan-kazan ilişkisidir. ABD'li firmalar ve bu ülke halkı, ikili işbirliğinden somut faydalar elde etmiştir. Bazı ABD'lilerin iddia ettiği “ABD kaybediyor teorisi” çürüktür.

-Çin ve ABD'nin ekonomik kalkınma aşamaları ve ekonomik sistemleri farklıdır; ticari ihtilaflarının olması da normaldir. Önemli olan, nasıl karşılıklı güvenin geliştirileceği, işbirliğinin pekiştirileceği ve anlaşmazlıkların kontrol edileceğidir.

-Çin-ABD ticaret ilişkilerindeki kazançlar ve kayıplar, yalnızca mal ticareti dengesine bakılarak değerlendirilmemelidir.

-Eşit ticaret, DTÖ'nün karşılıklı yarar ilkesinden ayrı şekilde zikredilmemelidir.

-Anlaşmaların ruhuna aykırı davranarak Çin'e zorunlu teknoloji transferi suçlaması yöneltilmemelidir.

-Çin'in fikri mülkiyeti koruma konusundaki büyük çabaları ve elde ettiği neticeler yok sayılmamalıdır.

-DTÖ'nün ilkeleri terk edilerek Çin'in sübvansiyon politikaları suçlanmamalıdır.

3. ABD'nin yanlış uygulamaları ve bunların dünya ekonomisinin gelişmesine etkileri

-ABD'nin Çin-ABD ticari ilişkilerindeki çok yönlü unsurları göz ardı edip, sadece iki ülke arasındaki mal ticaretinde yaşanan dengesizliğe vurgu yaparak bundan Çin'i sorumlu tutması adaletsiz ve mantıksız bir tutumdur.

-ABD'de yeni hükümet, göreve gelmesinden bu yana geçen sürede, “Önce Amerika” vurgusu yapmış, tek taraflılık ve ticarette hegemonyacılık politikaları izlemiştir; Çin'in ve diğer ülkelerin çıkarlarını zedelediği gibi, ABD'nin küresel imajını da kötü yönde etkilemiş ve küresel çok taraflı ticaret sistemini kökünden sarsmıştır; bu, nihayetinde ABD'nin uzun vadeli çıkarlarına da zarar getirecektir.

-Mevcut ABD hükümeti, Çin'e karşı 301. madde soruşturması raporu gibi çeşitli yöntemlere başvurarak sözde “ekonomik işgal”, “adaletsiz ticaret”, “fikri mülkiyet hakkı hırsızlığı” ve “devlet kapitalizmi” ifadeleriyle Çin'i karalamaya çalışmıştır. Bu, Çin-ABD ticari ilişkilerine dair gerçekleri ciddi şekilde çarpıtmış, Çin'de reform ve dışa açılma alanında kaydedilen dev başarıları, Çin halkının bunun için döktüğü teri hiçe saymıştır. Bu, Çin hükümeti ve halkına karşı bir saygısızlık olduğu gibi, Çin ile ABD arasındaki anlaşmazlıkları çoğaltacak, ticari sürtüşmeyi şiddetlendirecek ve en sonunda iki tarafın temel çıkarlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor