“Çin-ABD ticari işbirliği, sıfır toplamlı oyun değil, kazan-kazan ilişkisidir”

2018-09-24 16:16:40 CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün yayımlanan beyaz kitapta, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin “sıfır toplamlı oyun” yerine bir “kazan-kazan ilişkisi” olduğu vurgulandı.

Çin, ABD ile ekonomik ve ticari ilişkilerine dair gerçekleri ve iki ülke arasında yaşanan ticari sürtüşmedeki duruşunu net bir şekilde ortaya koymak için bugün bir beyaz kitap yayımladı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayımlanan beyaz kitap, “Çin-ABD Ticari Sürtüşmesine dair Gerçekler ve Çin'in Duruşu” başlığını taşıyor.

Beyaz kitapta, Çin ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin de hızla geliştiği, ticaret ve yatırım işbirliğinde önemli sonuçlar elde edildiği hatırlatıldı

İki ülkenin önemli ticaret ortakları olduklarına işaret edilen belgede konuyla ilgili verilere de yer verildi. Buna göre, 2017'de ikili ticaret 583,7 milyar doları aşarken, ABD, Çin'in en büyük ihracat piyasası ve altıncı ithalat kaynağı ülkesi oldu. Öte yandan, Çin de ABD'nin en hızlı gelişen ihracat piyasası ve en büyük ithalat kaynağı ülkesi konumuna sahip.

Çin ve ABD arasındaki ticaretin tamamlayıcı niteliği haiz olduğuna işaret edilen belgede, “ABD küresel değer zincirinin orta ve üst düzeyinde bulunuyor. Çin'e yaptığı ihracatın çoğu sermaye ve ara ürünler. Zincirin orta ve alt düzeyinde bulunan Çin ise ABD'ye genelde tüketim ürünleri ve nihai ürünler ihraç ediyor. İki taraf da kendi üstünlüklerini en iyi şekilde kullanıyor” ifadelerine yer verildi.

Beyaz kitap, iki ülke arasındaki hizmet ticaretinin de hızla arttığını ortaya koydu. Belgede, ABD'nin ilgili verilerine göre, 2007-2017 yılları arasında Çin-ABD hizmet ticareti hacminin 24,94 milyar dolardan 75,05 milyar dolara yükseldiği ortaya koyuldu.

Çin ile ABD'nin önemli yatırım ortakları olduğunun da altı çizilen belgede, “Çin Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, 2017 yılı itibarıyla ABD Çin'de toplam 83 milyar dolarlık yatırım yaptı; Çin'in ABD'deki doğrudan yatırımlarının miktarı da yaklaşık 67 milyar doları buldu” ifadesi kullanıldı.

Beyaz kitapta, iki tarafın ekonomik ve ticari işbirliğinden büyük faydalar kazandığı da yazıldı.

Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin, Çin ekonomisinin kalkınmasını teşvik ettiğine işaret edilen belgede, ABD'nin de sınır ötesi yatırım ve Çin piyasasına giriş gibi çok fazla ticari fırsat kazandığı belirtildi.

Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin sıfır toplamlı oyun yerine bir kazan-kazan ilişkisi olduğuna vurgu yapılan belgede, ABD'li firmaların ve bu ülke halkının ikili işbirliğinden somut faydalar elde ettiği yazıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor