“Çin, kalkınma fırsatlarını paylaşmaya hazır”

2018-09-24 16:16:27

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün yayımlanan beyaz kitapta, Çin'in kalkınma fırsatlarını diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduğu belirtildi.

Çin, ABD ile ekonomik ve ticari ilişkilerine dair gerçekleri ve iki ülke arasında yaşanan ticari sürtüşmedeki duruşunu net bir şekilde ortaya koymak için bugün "Çin-ABD Ticari Sürtüşmesine dair Gerçekler ve Çin'in Duruşu" başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Söz konusu belgede, reform ve dışa açılmanın Çin'in temel ulusal politikası olduğu gibi, ülkenin kalkınmasının dinamosu olduğuna işaret edilerek, reform ve dışa açılmanın gelecekte de kararlılıkla derinleştirileceği belirtildi.

Belgede, “Çin, devletin hukuk temelinde yönetilmesinde ısrar ederek, sosyalist hukuk devletini oluşturacak” ifadesine yer verildi.

Piyasanın kaynak dağılımındaki kritik rolünde ısrarcı olunacağının da altı çizilen belgede, bu süreçte hükümetin de kendi rolünü etkin şekilde üstleneceği, rekabetin teşvik edileceği ve tekelleşmeye karşı çıkılacağı belirtildi.

Çin Devlet Konseyi'nin bugün yayımladığı beyaz kitapta, Çin'in kendi gerçekleri doğrultusunda kendi kalkınma yolunu seçme hakkına sahip olduğuna işaret edilerek, gelişmekte olan bir ülke olan Çin'in reform ve dışa açılma yoluyla mevcut sistemini, mekanizmasını ve poltikalarını iyileştireceği, inovasyona dayalı kalkınma stratejisini hayata geçireceği, modern ekonomi sisteminin yapılanmasını hızlandıracağı ve böylece kaliteli büyümeye güç katacağı da kaydedildi.

Çin'in kalkınma fırsatlarını diğer ülkelerle de paylaşmaya hazır olduğuna dikkat çekilen belgede, “Çin, ticaret ve yatırımlarda serbestlik ve kolaylığı artıracak, ulusal muamele ve negatif liste gibi uygulamaları kapsamlı şekilde yürütecek, piyasaya giriş kolaylığını artıracak ve hizmet sektöründe dışa açılmayı yoğunlaştıracak; bunun yanında şeffaf, verimli ve adil bir piyasa ortamı oluşturacak ve böylelikle dünyadaki diğer ülkelerle ortak kalkınmaya ulaşacak” ifadeleri kullanıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor