Çin'de Güz Ortası Bayramı coşkuyla kutlanıyor

2018-09-24 15:43:47

Çin halkı, bugün en önemli geleneksel bayramlarından biri olan Güz Ortası Bayramı'nı ülke genelinde birbirinden renkli etkinliklerle kutluyor.

Jiangsu eyaletine bağlı Yangzhou kentindeki çok sayıda yerleşim merkezinde Güz Ortası Bayramı Gece Şenlikleri yapıldı. Geleneksel kıyafetleri giyen çocuklar, gelecek yılın verimli ve hasadın bol olduğu bir yıl olması dileğiyle aya ibadet töreninde bir araya geldi.

Başkent Beijing'in dört bir köşesinde de bayramı kutlamak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Parklar, tarihî noktalar, meydanlar, kültür merkezleri, müzeler ve alışveriş merkezleri gibi mekânlar yoğun bir bayram havasına büründü.

Çin'in kuzeybatısında yer alan Shaanxi eyaletinin merkezi Xi'an kentindeki Shaanxi Tarih Müzesi'nde de Güz Ortası Bayramı için gece şenliği düzenlendi. Şenlikte, şiir ve geleneksel Çin enstrümanları dinletisi eşliğinde ay manzarası seyredildi.

Diğer yandan, Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu kentinde yer alan Wuhou Tapınağı da özel bir eğlenceye ev sahipliği yaptı. Etkinlikte fener asma, bilmece oyunu, aya ibadet töreni ve ay çöreği yapımı gibi bir dizi program yer aldı.

Güz Ortası Bayramı süresince Shaolin Tapınağı ve Longmen Taş Mağarası gibi Henan eyaletine bağlı çok sayıda turistik merkezin bilet fiyatları da yarıya indirildi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor