Wang Yi, Karayip Topluluğu'nu ziyaret etti

2018-09-23 15:47:02 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Guyana'nın başkenti Georgetown'da Karayip Topluluğu Genel Sekreteri Irwin LaRocque ile bir araya geldi.

Wang, bunun bir Çin dışişleri bakanının Karayip Topluluğu'na yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirtti.

Karayip Topluluğu'nun gelişmekte olan ülkelerden oluşan bir topluluk ve Karayip bölgesindeki önemli bir entegrasyon örgütü olduğuna işaret eden Wang, Çin ve Karayip Topluluğu'nun oldukça geniş ortak çıkarlara sahip olduğunu dile getirdi.

Wang, Çin'in Karayip Topluluğu ülkeleriyle olan ilişkilere büyük önem verdiğini ve kapsamlı işbirliği ile ortaklık ilişkileri temelinde, Çin-Karayip Topluluğu kader ortaklığını oluşturmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin'in Karayip Topluluğu ülkelerinin çok taraflılıktan yana  ve serbest ticaret sistemini savunan tutumunu takdirle karşıladığını belirten Wang, Çin'in Karayip Topluluğu'yla çok taraflı alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye, gelişmekte olan ülkelerin hak ve çıkarlarını daha iyi şekilde korumaya hazır olduğunu belirtti.

Wang, Karayip Topluluğu ülkelerinin iklim değişikliği konusundaki kaygıları ve taleplerini önemseyen Çin'in “Paris Protokolü”nün yerine getirilmesini hızlandırmanın yanı sıra, Güney-Güney işbirliği çerçevesinde Karayip ülkeleri dahil gelişmekte olan ülkelere elinden geldiğince yardım etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

LaRocque ise, Çin'in iklim değişikliğine karşı gösterdiği çaba gibi uluslararası işlerdeki büyük etkisi ve liderliğini, özellikle Çin'in Güney-Güney işbirliğini ilerletme ve Karayip Topluluğu ülkeleri dahil gelişmekte olan ülkelerin hak ve çıkarlarını savunmada oynadığı olumlu rolü takdir ettiklerini ifade etti.

Geçen sene yaşanan kasırga felaketinde Karayip Topluluğu ülkelerine verdiği değerli yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür eden LaRocque, Çin ile Karayip Topluluğu ülkeleri arasında geniş alanlardaki işbirliğinde sürekli kaydedilen ilerlemelerden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor