Xi'nin özel elçisi Mali'de

2018-09-23 11:35:20 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi Zheng Jianbang, dün Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita'nın göreve başlama törenine katıldı ve ardından Keita'yla görüşme yaptı.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Daimi Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Zheng, Keita'ya Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in tebrik ve iyi dileklerini aktardı.

Zheng, Çin ile Mali arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 58 sene boyunca, iki ülkenin birbirine her zaman destek verdiğini ve derin dostluğa sahip olduklarına işaret etti.

Zheng, Çin'in Mali ile birlikte Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde kaydedilen sonuçları yerine getirme fırsatıyla; iki taraf arasında siyasi iletişim, ekonomik ve sosyal gelişme ile barış ve güvenlik gibi alanlardaki işbirliklerini pekiştirmeye, geleneksel dostluk ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımaya, iki ülke ve halkına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Keita ise, Çin Cumhurbaşkanı'na özel elçisini göreve başlama törenine gönderdiği için teşekkür ederek, Mali'nin Çin'le olan geleneksel dostluğu sağlamlaştırmaya her zaman önem verdiğini vurguladı.

Keita, Mali'nin Xi tarafından ileri sürülen “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ve insanlığın kader ortaklığı düşüncelerini takdir ettiğini ve Çin'le işbirliğinin gelişimini hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Zheng, dün Mali'nin başkenti Bamako'da düzenlenen Devlet Başkanı Keita'nın göreve başlama töreni ile Mali'nin bağımsızlığının 58. Yıldönümü için düzenlenen anma törenine katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor