Çin'den, ABD yaptırımlarına karşı yeni kararlar

2018-09-23 10:59:51 CRI

Çin Merkezi Askeri Komisyonu Uluslararası Askeri İşbirliği Ofisi Başkan Yardımcısı Huang Xueping, dün ABD'nin Çin'deki Askeri Ataşe Vekili David Menser'i çağırarak, ABD'nin Çin ordusunun ilgili kurum ve yetkililerine yönelik yaptırımları hakkında ciddi girişimlerde bulundu ve bu kararları protesto etti.

Huang, Çin ile Rusya arasındaki askeri işbirliğinin egemen ülkeler arasındaki normal işbirliği olduğunu ve uluslararası yasalara uygun olduğunu vurguladı.

Huang, ABD'nin Çin ordusunun ilgili kurum ve üst düzey yetkililerine mantıksız yaptırımlar uygulamasının, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini açıkça çiğneyerek hegemonyacılığı yansıttığı gibi, hem Çin ile ABD hem de iki ülkenin ordusu arasındaki ilişkilere de ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Huang, Çin'in bu duruma kesinlikle karşı çıktığını ve asla kabul etmeyeceğini dile getirdi.

Huang ayrıca, Çin'in ciddi olduğunu göstermek üzere şu iki kararı aldığını belirtti:

-ABD'de düzenlenen “23. Uluslararası Denizdeki Güçler Semineri”ne katılmak üzere ABD'de bulunan Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Shen Jinlong'un derhal geri çağrılması;

-25-27 Eylül tarihlerinde Beijing'de yapılması öngörülen Çin-ABD Orduları Birleşik Kurmay Diyalog Mekanizması'nın ikinci toplantısının ertelenmesi;

Huang, ABD'nin hatasını derhal düzeltip, söz konusu yaptırımları kaldırmasını istediklerini ve Çin ordusunun yeni kararlar alma hakkını saklı tuttuğunu ifade etti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, 21 Eylül'de Çin'deki ABD Büyükelçisi Terry Branstad ile görüşmüş ve ABD nezdinde bazı girişimlerde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 20 Eylül'de yapılan açıklamada, Çin Merkezi Askeri Komisyonu'na bağlı Ekipman Geliştirme Departmanı ve yetkililerine yaptırım uygulanacağı bildirilmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor