Çin ordusundan ABD'ye yaptırım tepkisi

2018-09-22 19:06:18 CRI

Çin Savunma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ABD'nin Çin ordusunun ilgili kurum ve yetkililerine yönelik yaptırımlarından ciddi şekilde hoşnutsuzluk duydukları ve buna kararlılıkla karşı çıktıkları belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 20 Eylül'de yapılan açıklamada, Çin Merkezi Askeri Komisyonu'na bağlı Ekipman Geliştirme Departmanı ve yetkililerine yaptırım uygulayacağı bildirildi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qiang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu ve ABD'den derhal hatasını düzelterek söz konusu yaptırımlara son vermesini istediklerini söyledi.

Wu, “Çin ile Rusya arasındaki askeri işbirliği, egemen ülkeler arasındaki normal işbirliği olarak uluslararası yasalara uygun ve ABD buna müdahale edemez. ABD'nin bu girişimleri, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini açıkça çiğneyerek hegemonyacılığı yansıttığı gibi, Çin ile ABD orduları arasındaki ilişkilere de ciddi zarar verecek. ABD'den derhal hatasını dönerek söz konusu yaptırımları kaldırmasını istiyoruz. Aksi halde ABD, bunun yaratacağı sonuçlardan sorumlu olacak.” şeklinde yorum yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor