Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı, Wang Yi'yi kabul etti

2018-09-22 15:24:26 CRI

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danilo Medina, dün başkent Santo Domingo'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Danilo Medina görüşmede, Çin'le diplomatik ilişki kurmanın ülke ve halkın çıkarlarına uygunluğunu kaydederek, Dominik Cumhuriyeti tarafından alınan bu tarihi kararın ülkenin çeşitli çevrelerince de desteklendiğini ve dış müdahalenin bu ilişkiyi bozmayacağı gibi, bu ilişkinin Dominik Cumhuriyeti'nin diğer ülkelerle olan ilişkilerini de etkilememesi gerektiğine dikkat çekti.

"Tek Çin" politikasını izlediklerini hatırlatan Medina, Çin'le üst düzey temasları sürdürürken, ticaret ve yatırım işbirliğini derinleştirmeye, kültürel temasları genişletmeye hazır olduklarını vurguladı.

Medina ayrıca, daha çok Çinli şirketin ülkesine yatırım yapmasını ve daha fazla Çinli turistin seyahat etmesini beklediklerini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Medina'ya selamlarını ileten Wang Yi ise, Dominik Cumhuriyetinin Taiwan'la sözde "diplomatik ilişkiyi" kesme kararının uluslararası toplum ile BM'nin ilgili kararına uygun ve de tamamen doğru olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki siyasi zeminin sağlamlaştırılması durumunda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin geliştirilebileceğine dikkat çeken Wang Yi, Dominik Cumhuriyeti ile birlikte üst düzey ve her kademedeki ilişkileri yoğunlaştırmaya, her alanı kapsayan somut işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor