Wang Yi, Dominik Cumhuriyeti'nde Çin Büyükelçiliği'nin açılış törenine katıldı

2018-09-22 15:54:33 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas'la birlikte bu ülkedeki Çin Büyükelçiliği'nin açılış törenine katıldı.

Törende konuşma yapan Wang, iki tarafın ortak çabalarıyla Çin ile Dominik Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulma rüyasının nihayet gerçekleştirildiğini söyledi. Wang, yeni bir sayfanın açıldığı ikili ilişkilerin, daha geniş ve daha aydınlık bir geleceğe kavuşacağını vurguladı.

1990'lı yıllarda Çin'in Dominik Cumhuriyeti'nde, Dominik Cumhuriyeti'nin de Çin'de ticaret ofisleri kurmasıyla birlikte, iki ülke arasında çeşitli alanlardaki iletişim ve işbirliğinin günden güne yoğunlaştığına değinen Wang, aradan geçen 20'den fazla sene boyunca, Dominik Cumhuriyeti'nin Karayip bölgesinde Çin'in en büyük ticaret ortağı haline geldiğine işaret etti.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen dört ay boyunca, ikili işbirliğinde önemli ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken Wang, bunun iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının her iki ülke halkının niyetine ve çağın gerekliliklerine uygun olduğunu yeterince kanıtladığını ifade etti.

Wang, iki tarafın daha fazla çaba ve somut eylemlerle ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişmesine sağlam temel atması ve elde edilecek verimli sonuçlarla Dominik Cumhuriyeti'nin bu tercihinin, devlet ve halkın uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğunu kanıtlaması gerektiğini kaydetti.

Vargas ise, Çin'in Dominik Cumhuriyeti'nin güvenilir, saygı gösteren ve kulak veren iyi bir dostu olduğuna işaret etti.

Vargas, Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmelerde kaydettiği büyük başarıları ve her zaman gelişmekte olan ülkelerden yana olup, bu ülkelere yardım etmesini takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Vargas, Dominik Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne daimi olmayan üye ülke konumunda olduğu dönemlerde Çin'le işbirliğini ve eşgüdümü güçlendirerek, dünya barış ve istikrarını korumaya hazır olduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor