Çin: Filistin sorununda siyasi çözüm süreci hızlandırılmalı

2018-09-21 16:24:35

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Filistin ile İsrail arasındaki mevcut gerginliğe rağmen, uluslararası toplumun siyasi çözüm sürecinin hızlandırılması yönündeki çabalarını artırması gerektiğini söyledi.

Ma Zhaoxu, dün BM Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Filistin sorununun Ortadoğu sorununun kökünde yatan mesele olduğuna işaret ederek, Filistin ile İsrail arasındaki gerginliğin endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı.

Uluslararası topluma iki devletli çözüm planında ısrarcı olunması çağrısında bulunan Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarının hayata geçirilmesi, Yahudi yerleşim merkezlerinin inşasının durdurulması, Filistinli bedevilere ait evlerin yıkımının durdurulması, Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması ve sivillere dönük şiddet eylemlerinin sona erdirilmesi gibi bir dizi adımın acilen atılması gerektiğini söyledi.

Uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliğini yoğunlaştırarak, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin derhal başlatılması için çaba göstermesinin önemine de değinen Çinli temsilci, ilgili tarafların tarihsel çeşitliliğe, adalete, uluslararası mutabakatlara ve barışa saygı doğrultusunda, BM kararlarına sadık kalarak, tüm taraflarca kabul edilecek bir çözüm planı hazırlamaları önerisinde bulundu.

Çin'in BM'ye bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) bölgesel istikrarın korunmasında oynadığı rolü övgüyle değerlendirdiğini kaydeden Ma Zhaoxu, Ortadoğu'da barış sürecinin hızlandırılmasında yapıcı rol oynamayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor