Çin hükümetinden işletmelere destek

2018-09-20 19:18:27 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre ABD'nin yeni tarife uygulamasından etkilenen işletmelerin yaklaşık yüzde 50'sinin yabancı sermayeli olduğu ve Çin hükümetinin bu etkiyi azaltmanın yollarını araştırdığı bildirildi.

ABD hükümeti kısa süre önce, 24 Eylül'den itibaren Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng bugün düzenlenen basın toplantısında, “ABD'nin ek gümrük vergi uygulaması elektromekanik, hafif sanayi, tekstil, kimya sanayii, tarımsal ürünler ve ilaç olmak üzere altı kategoriyi kapsıyor. Bu uygulamadan etkilenen işletmeler arasında, yabancı sermayeli işletmeler muhtemelen yüzde 50'yi teşkil ediyor. Görülüyor ki, ABD'nin tek taraflı korumacılık önlemleri sadece Çin ve ABD'nin işletme ve tüketicilerinin çıkarlarına değil, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin güvenliğine de zarar veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gao ayrıca, Çin hükümetinin ülkedeki yerli ve yabancı işletmelerin zorluk ve tehditleri göğüslemesine yardımcı olmak üzere yeni önlemleri araştırmakta olduğuna işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor