“AB, Avrasya bağlarının güçlenmesinde daha yapıcı rol oynamalı”

2018-09-20 17:58:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, AB'nin, Avrupa ile Asya arasındaki bağların güçlenmesinde daha yapıcı rol oynamasını beklediklerini belirtti.

Avrupa Komisyonu dün, Avrupa ile Asya arasındaki bağların güçlenmesine dair bir belge yayınladı. Söz konusu belge, AB'nin Avrupa ile Asya arasındaki bağların güçlenmesine yönelik ortaya koyduğu en kapsamlı ve sistemli belge olarak nitelendirildi.

Çin'in öncelikli ikili işbirliği ortağı olarak belirlendiği belgede, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin yanı sıra, AB ile Asya Altyapı Yatırım Bankası arasındaki işbirliğinin de güçlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında söz konusu belgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Belgede, Asya ile Avrupa arasındaki bağların güçlenmesinin anlamı ile bu bağların Avrasya ekonomisinin büyümesine getireceği etkiler üzerinde olumlu değerlendirmelerde bulunulduğunu dile getiren Geng, belgede ayrıca “kapsamlı, sürdürülebilir ve kurallara dayalı bağların güçlenmesi” çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Geng Shuang sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belgede, AB'nin Çin dahil olmak üzere Asya ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğu vurgulanıyor. AB'nin, Asya ve Avrupa ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğini ilerletme ve dışa açık bir dünya ekonomisi inşa etme yönünde aktif sinyal vermesini arzuluyoruz.

Avrasya bağlarının güçlenmesi, bölgenin, hatta dünya ekonomisinin büyümesinde daha geniş ufuklar yaratabilir, Avrasya ülkeleri arasındaki işbirliğine yeni bir güç katabilir ve tarafların ortak çıkarlarına uyabilir.

Çin öteden beri, Avrasya bağlarının güçlenmesine destek veriyor ve bu ayrıca Kuşak ve Yol inisiyatifinin hedeflerinden biri. İki tarafın ortak çabaları sonucunda Avrasya bağlarının güçlenmesinde yeni ilerlemeler kaydedileceğine inanıyoruz.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor