“ABD ve Kuzey Kore'nin temasları hızlandırmasını bekliyoruz”

2018-09-20 17:53:09 CRI

Çin'in Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile ABD'nin müzakere yoluyla temasları hızlandırmalarını beklediği bildirildi.

Kuzey Kore ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) liderleri dün bir görüşme yaptı ve “Eylül Pyongyang Ortak Deklarasyonu”na imza attı. ABD Başkanı Donald Trump da, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la yakın zamanda görüşeceğini belirtti. Bunun yanı sıra ABD'den yapılan açıklamada, ABD'nin Kuzey Kore'yle olan ilişkileri iyileştirmek için müzakereye hazır olduğu duyuruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugünkü olağan basın toplantısında, buna ilişkin bir deeğrlendirmede bulundu.

Geng, “Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin söylediği gibi, Kuzey ve Güney Kore liderlerinin tekrar görüşmelerini ve ortak bir deklarasyon imzalamalarını tebrik ediyor ve bunu destekliyoruz. Ayrıca ABD'nin söz konusu görüşmeyi olumlu karşıladığını da gördük. Çin, ABD ve Kuzey Kore'nin müzakere yoluyla temasları hızlandırarak birbirlerinin makul kaygılarını göz önünde bulundurup karşılıklı güveni arttırmalarını, iki ülke lideri arasındaki fikir birliklerini yerine getirerek Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılmasında ve siyasi çözüm sürecinde sürekli ivme kazanılmasını hızlandırmalarını bekliyor.” yorumunda bulundu.

“Eylül Pyongyang Ortak Deklarasyonu” uyarınca, Kuzey Kore ilgili ülkelerden gelen uzmanların tanıklığı altında öncelikle Tongchang-ri'de bulunan füze fırlatma tesislerini süresiz olarak kapatacak. ABD'nin 12 Haziran'da iki ülke arasında imzalanan ortak açıklamaya göre gereken önlemleri alması halinde ise, Kuzey Kore de Yongbyon'daki nükleer tesisleri süresiz olarak kapatmak gibi ek uygulamalar yapmayı planlıyor.

Bununla ilgili olarak Geng, “Pyongyang görüşmesinde, Kuzey Kore tarafından nükleer silahtan arındırılma niyeti yinelenerek, gerekli önlemler alınacağı belirtildi. Bunu takdirle karşılıyoruz. Kuzey Kore ve ABD'nin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması ve Yarımada'da kalıcı barışın gerçekleştirilmesi için aynı yönde hareket etmesini umuyoruz. İlgili taraflar da bu hedefe ulaşmak için ortak çaba harcamalı.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor